Przejdź do głównej zawartości

190. Piotr Pogorzelski "Ukraina. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach"

Autor dwukrotnie – ku mojemu zdziwieniu – wspomina we wstępie, że jego pozycja nie jest kolejną książką o Majdanie. I tak, ma racje. To nie jest książka o Majdanie, choć istotnie traktuje o wiadomych wydarzeniach. Jest to bowiem wydawnictwo, które penetruje niezwykle głęboko kwestie najnowszej historii Ukrainy, ukazując nie tylko zagadnienia polityczne, ale również przemiany społeczno–obyczajowe.

To, co przez ostatnie miesiące działo się za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, niewątpliwie miało wpływ na kształtowanie się nowych postaw tudzież idei społeczeństwa. Wydarzenia na Majdanie, aneksja Krymu, liczne demonstracje, wybory, ofiary – wszystko to sprawiło, że dosyć uśpiony, bierny naród, w krótkim okresie przeszedł istotną przemianę, walcząc o to, co dotąd nie stanowiło większego obiektu zainteresowania – o ojczyznę. Piotr Pogorzelski recenzowaną książką niezwykle rzetelnie i szeroko ukazuje tę transformację, uwypuklając nie tylko przeobrażenia w postawach i zachowaniach, ale przede wszystkim ożywienie – a być może zrodzenie się – duszy ukraińskiej. Ukraina. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach daje bowiem wyraz solidarności, patriotyzmu i walki – nierzadko przepłaconej krwią – o cele wyższe, o pryncypia. 

Książka Piotra Pogorzelskiego to swoiste kompendium wiedzy o wiadomych sytuacjach na Ukrainie, stojące w opozycji do tego, czym karmią nas media oraz zasłyszane donosy. Przekazy informacyjne, na podstawie których wyrabiamy sobie opinię, nierzadko stanowią źródło zamieszania i niejasności, jakie następują w świadomości odbiorcy w okresie, kiedy z wielu stron dochodzą go różne bodźce, a mętlik, z którym mimowolnie musi się zmierzać, nie pozwala na wygenerowanie jasnego, klarownego i zrozumiałego obrazu. Niniejsza książka – nie tylko ze względu na przejrzysty układ, czytelną i praktyczną formę – umożliwia to, prezentując czytelnikowi cały wachlarz informacji, faktów, obserwacji, wyrażających istotę wydarzeń, punkt wyjściowy do rozważań i oceny sytuacji na Ukrainie. Traktuje bowiem o nich w sposób szeroki i lapidarny jednocześnie, stopniowo naświetlając sytuację: od pierwszych, nieśmiało zapowiadających przewrót, okoliczności, przez Majdan, pierwsze ofiary, rosnące wsparcie, zaangażowanie różnych grup społecznych, po skutki oraz dzisiejszą sytuację. 

Ukraina. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach to pozycja poświęcona przede wszystkim obywatelom, ludziom, którzy na różne sposoby walczyli – i dalej walczą – o to, by żyć w lepszym kraju. To świadectwo zrodzenia się woli walki, poczucia, że o ojczyznę należy zabiegać, a jej dobro zależy wyłącznie od mieszkańców. Piotr Pogorzelski zdaje się odpowiadać na pytania Co? Kto? Kiedy? Jak?, gdyż Jego książka rozwiewa wszystkie wątpliwości, rozjaśnia i ukazuje w pełni to, z czym czytelnik mógł mieć problem. To książka niezwykle merytoryczna i przystępna, przeprowadzająca odbiorcę nie tylko przez najważniejsze zagadnienia, ale znacznie wypływająca od suchych faktów, jednoznacznych wydarzeń, ukazująca obserwacje społeczne, rodzące i ginące nastroje, kształtujące się postawy i zjawiska. To wydawnictwo, które ukazuje, że Ukraińcom nie jest jednak wszystko jedno, że nie jest to naród bierny, a ich wola walki, potrzeba zmian i śmiałego dążenia do lepszego jutra jest w stanie unieść się ponad podziały, połączyć tych ludzi – te środowiska – które w innych kwestiach działają wbrew sobie. Autor przywołuje ludzi niezrzeszonych, artystów, duchownych, organizacje, polityków, dziennikarzy, jednostki i szersze społeczności, ukazując ich założenia, zaangażowanie, sposoby walki oraz sukcesy. Piotr Pogorzelski tworzy portret – portret ludzi, którzy na naszych oczach dokonują czegoś wyjątkowego. Czegoś, czemu warto się przyglądać. Zdecydowanie.

5/6

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

Komentarze

  1. Pierwszy raz widzę tę publikację. Warta przeczytania jak widzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja spamuję i serdecznie zapraszam Cię do akcji "Wędrująca książka", którą organizuję. Więcej szczegółów w linku: http://www.recenzjapisanaemocjami.pl/2015/12/wedrujaca-ksiazka.html

    Serdecznie pozdrawiam i życzę cudownego Nowego Roku!!

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza