Przejdź do głównej zawartości

179. Marek Suchar "Jerozolima. Miasto i ludzie"

Źródło
Są miasta, które za sprawą historii, odbicia w sztuce i literaturze stają się miejscowościami mistycznymi, przenoszącymi w inne – na przykład historyczne – wymiary. Do takich miejsc należy niewątpliwie Jerozolima.

Miasto, o którym traktuje książka Marka Suchara, to miejscowość ważna dla wielu religii i kultur. Miejsce to – naznaczone biblijnymi wydarzeniami, historycznymi uwarunkowaniami oraz religijnymi pobudkami – stanowi dziś namacalny dowód przeszłości (nie tylko dotyczącej wyznań). Nie bez przyczyny jest tak często odwiedzane. Autor – dyplomowany przewodnik po Ziemi Świętej – przedstawia te miejsca Jerozolimy, które są rzadziej zwiedzane, o których podróżujący nierzadko zapominają.

Jerozolima. Miasto i ludzie to pozycja merytorycznie obszerna. Traktuje w sposób szeroki o tym, co składa się na to wyjątkowe miejsce, przedstawiając nie tylko walory historyczno–kulturowe, ale również rozmaite społeczności. Gdyż to właśnie one – co można wyczytać z treści książki – stanowią istotę tego miasta, integralny element, nie tylko współgrający z budynkami i tradycją, ale definiujący i tworzący istotę, a być może narzucający formę. Marek Suchar przytacza wiele rozmów, które nakreślają zarys szerszych grup społecznych zamieszkujących Jerozolimę, ukazując jej bogactwo kulturowe i społeczne. Te rozmowy – którym zazwyczaj towarzyszą opisy zwyczajów, zachowań i tradycji rozmówców – są bogate w informacje i spostrzeżenia, dotyczące między innymi religii, wartości, obserwacji oraz codziennego życia. Bo Jerozolima – jak każde miasto, zarówno często odwiedzanie, jak i nie – stanowi nie tylko miejsce pielgrzymek i wycieczek, ale również obszar, na którym mieszkają, pracują i funkcjonują ludzie. Autor ukazując ich codzienny, zwyczajny rytm życia, przywołuje pełny, rzeczywisty obraz biblijnej miejscowości, wyzbyty z patosu, sakralnego i mistycznego postrzegania. 

Jerozolima to miasto osobliwe pod wieloma względami. Zachwyca przede wszystkim wielokulturowością, łącząc pokolenia, społeczności, wyznania oraz nowoczesność z tradycją. Marek Suchar przedstawia w pełnej krasie ten wielobarwny patchwork, którego najwymowniejszym odzwierciedleniem jest podział Starego Miasta – obszar, na którym znajduje się Bazylika Grobu oraz święte budowle muzułmańskie – na cztery główne dzielnice: muzułmańską, żydowską, ormiańską i chrześcijańską, a także m.in. na rosyjską, niemiecką, amerykańską, bucharską, polską i marokańską. Wszystkie te dzielnice – na co dzień współtworzące jedną miejscowość – mówią wiele o historii tego obszaru, a spacerując po nich – zarówno po obszarach częściej odwiedzanych przez turystów, jak i zapomnianych – można doszukać się nie tylko informacji dotyczących przeszłości Jerozolimy, ale również poszczególnych narodowości.

Marek Suchar w niniejszej książce stroni jednak od miejsc popularnych, będących stałym elementem wycieczek i pielgrzymek, zabierając czytelnika w te rejony i obszary, które nie stanowią o popularności miasta z kilku względów: są zapomniane, zniszczone, trudne do zlokalizowania albo pomijane przez przewodników. Są to jednak miejsca, które zobaczyć warto, o których przy zwiedzaniu powinniśmy pamiętać. Autor opisuje na przykład Machane Yehuda, lokalne targowisko, na którym – oczywiście oprócz zakupów – można podejrzeć rzeczywiste tempo życia ludzi mieszkających w Jerozolimie, nawiązać osobliwe znajomości oraz zobaczyć takie oblicze miasta, jakie – według samych mieszkańców – odzwierciedla i symbolizuje ich wyjątkową tożsamość. Przedstawione zostają również takie miejsca jak Polski Cmentarz, Ulica Proroków oraz wymagający względem klienta Hotel Hashimi, w którym między innymi nie można spożywać alkoholu, a także współdzielić pokoju z osobą, z którą nie jest się w związku małżeńskim.

Recenzowana książka to pozycja, która pozwala poznać Jerozolimę żywą, tętniącą życiem i wielokulturowością, przede wszystkim za sprawą intrygujących rozmów i ciekawych spostrzeżeń, charakteryzujących się dociekliwością oraz przenikliwością. To książka ukazująca relację między miastem a mieszkańcami, tworzącą integralność. To pozycja ciekawa, zaspokajająca nie tylko ciekawość i fascynację tym osobliwym miejscem, ale również niosąca wymierną wiedzę. Marek Suchar roztacza obrazy frapujące i  porywające, odmalowując nie tylko przestrzeń najbardziej oczywistą – społeczność, odwiedzane miejsca i historię – ale również klimat i osobliwość omawianego miejsca. Jerozolima. Miasto i ludzie to książka warta uwagi. Prezentuje bowiem to oblicze biblijnego miasta, które podczas zwiedzania może umknąć, a którego istnienie jest niezwykle ciekawe i warte poznania.


5/6

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

Komentarze

 1. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę Jerozolimę, nie tylko na kartkach książki. Jak zwykle znakomita recencja, tak trzymać Panie Kamilu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tego typu książki, o Jerozolimie chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że cała tematyka książki średnio mnie interesuje, więc raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdaje się, że o Jerozolimie można by mówić i mówić, więc ksiązka na pewno jest ciekawa :)

  P.S. Organizuję u siebie wymiankę świąteczną z akcentem książkowym. Będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do zabawy. W tamtym roku było super! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na to, że książka jest dość nietypowa. Trzeba będzie ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza