Przejdź do głównej zawartości

161. Marcin Wilk "Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia"

http://s.znak.com.pl/files/covers/card/b3/Wilk_Anna-Jantar_500pcx_popr2.jpgŻycie gwiazd niezmiennie interesuje opinię publiczną. Interesuje nie bez powodu, bo te – zwłaszcza w czasach siermiężnego PRL-u, znacznie odbiegało od realiów codzienności, pozwalało choć na chwilę uciec od szarej rzeczywistości. Anna Jantar – legendarna postać polskiej estrady, należała do grona tych gwiazd, które nie tylko wzbudzały zainteresowanie głosem i kompozycjami, ale również życiem prywatnym. Książka Marcina Wilka Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia prezentuje obie płaszczyzny Jej życia, pozwalając czytelnikowi poznać artystkę od dwóch stron: scenicznej oraz prywatnej. 

Marcin Wilk, by nakreślić rzetelny obraz życia Anny Jantar, rozmawia z wieloma osobami – matką artystki, Haliną Szmeterling, córką, Natalią Kukulską, ludźmi związanymi z postacią piosenkarski, czyta stare artykuły, korespondencje, książki, dokumentny, wywiady i pamiętniki, przegląda listy przebojów i śledzi podróże w jakie udawała się zawodowo artystka. To, co dostarczają zebrane materiały, a także zwinność w łączeniu ich, spajaniu w całość, przedstawia odbiegający od kreacji medialnej obraz piosenkarki, a także portret polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych. To książka rzutująca na karierę Anny Jantar z zupełnie innej perspektywy, przedstawiająca artystkę jako osobę łączącą sprzeczności i utkaną z paradoksów: z jednej strony mocno obsadzonej w rzeczywistości – przeczuwającej przyszłe zmiany w muzyce, przychodzące trendy i zmieniające się oczekiwanie i potrzeby słuchaczy, a z drugiej oddalonej mentalnie od przedsiębiorczej i oszczędnej natury męża, nie przejmującej się stanem materialnym.

Opowieść o życiu Anny Jantar jest napisana w sposób bardzo poukładany i precyzyjny. Marcin Wilk przedstawia życie artystki chronologicznie, zaczynając od dzieciństwa, kontynuując przez wczesne etapy przygody z muzyką i współtworzenie zespołu Waganci, po karierę solową, macierzyństwo i tragiczną śmierć. Autor roztacza przed czytelnikiem kilka płaszczyzn i ról artystki, prezentując w ten sposób nieuchwytność i niejednoznaczność Jej osobowości. To, z czym zmierza się Marcin Wilk to nie tylko przebieg kariery muzycznej, ale cała sfera życia prywatnego Anny Jantar – związku z Jarosławem Kukulskim (rozkwitu miłości, konsolidacji ich życia zawodowego z osobistym, stopniowego usamodzielniania się artystki od męża, kryzysu), macierzyństwa (prób pogodzenia wychowywania córki z życiem scenicznym, przebiegu ciąży), relacji z otoczeniem i ciągle zmieniającym się otoczenia. Narracja płynnie lawiruje pomiędzy tymi płaszczyznami, tworząc obraz Anny Jantar jako kobiety mądrej, niezależnej i dojrzałej, od której życie wymagało niełatwych decyzji. To również opowieść o trudzie życia scenicznego, niełatwego do pogodzenia z życiem pozazawodowym. Odzwierciedlenie ma to przede wszystkim w kalendarzu, jaki prowadziła artystka. Wydarzenia ważne dla każdej kobiety – badania związane z ciążą, kontrole lekarskie, poród, przeplatane są obowiązkami artystycznymi, takimi jak nagrywanie wokali, koncerty i przygotowania do rejestrowania nowego materiału. Godzenie tych dwóch żyć (bo tak należy o tym mówić, obie rzeczywistości (domowa, przy rodzinie, oraz w świetle reflektorów, przy mikrofonie) to dwa inne światy) niewątpliwie nie jest łatwe, a Annie Jantar – nieco oddalonej od rzeczywistości, to się udawało.

W recenzowanej pozycji zostaje obrazowo i precyzyjnie odmalowany obraz estrady polskiej lat siedemdziesiątych. W tle – tuż za losami Anny Jantar, zostają uwypuklone nazwiska ważne dla polskiej muzyki, wchodzące w skład jej kanonu. Mowa tutaj między innymi o Maryli Rodowicz, Krzysztofie Krawczyku, Marku Grechucie i Grażynie Łobaszewskiej. Autorowi za sprawą sugestywnych opisów, licznych ilustracji – fotografii i plakatów, udaje się wyłuskać i przekazać czytelnikowi klimat wydarzeń muzycznych tamtych lat, wśród których prym niewątpliwie wiódł Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Interesujące są również opisy świadomego kreowania własnego wizerunku przez Annę Jantar, które odbywało się między innymi za sprawą doboru odpowiedniego ubioru, przybrania pseudonimu artystycznego (ze względu na "nie radiowe" i "nie młodzieżowe" nazwisko artystki) oraz zmian we własnej muzyce pod wpływem nowych trendów. Te zjawiska – dziś oczywiste, kiedyś niekoniecznie, pozwalają porównać dzisiejsze podejście do muzyki z tym z lat ubiegłych.

Przeplatające się opisy wydarzeń z życia prywatnego i artystycznego, urozmaicone cytatami i fotografiami, oddają pełen obraz zawodu artysty, jako trwającego nieprzerwanie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. To swoista wyprawa w głąb jego istoty, odsłaniająca nie tylko proces tworzenia piosenek, ale również całej otoczki – oczekiwań, emocji i ostatecznej konfrontacji ze słuchaczem. Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia to książka bardzo solidnie i obiektywnie napisana, umożliwiająca bliższe poznanie legendy polskiej muzyki nie tylko przez pryzmat Jej poczynań, ale również w oczach współpracowników, najbliższych oraz znajomych. Pozycja Marcina Wilka to tytuł, który czytać będą naoczni świadkowie kariery Anny Jantar, słuchacze znający jej postać jedynie z nieśmiertelnych kompozycji oraz przyszłe pokolenia.


6/6

Za książkę serdecznie dziękuje portalowi Sztukater.

Komentarze

  1. Bardzo chętnie przeczytam biografię Anny Jantar, to interesująca postać, poza tym zawsze lubiłam słuchać jej piosenek :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza