Przejdź do głównej zawartości

142. Claire Kendal "Wiem o tobie wszystko"


Nie będą odkrywcą i prekursorem, jeśli stwierdzę, że najlepsze są takie książki, które pozostawiają po sobie jakiś ślad, znamię. Mogę to być różne pozostałości, realizujące się na różnych płaszczyznach: konkretne informacje, wymowne idee, daleko idące myśli czy pobudzone emocje. Każda z nich nie tylko uczy i satysfakcjonuje, ale również rozwija.


Claire Kendal urodziła się w USA, dorastała w Wielkiej Brytanii. Wykładała literaturę angielską, prowadzi kursy pisarskie. "Wiem o tobie wszystko" jest jej pierwszą powieścią, została już przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Obecnie pracuje nad kolejnym thrillerem psychologicznym.

Clarissa, główna bohaterka powieści, wiedzie na pozór normalne i ustabilizowane życie. Niedawno zakończyła swój wieloletni związek, aktualnie spędza dużo czasu na sali rozpraw, będąc członkinią ławy przysięgłych w sprawie rzekomo zgwałconej dziewczyny. Zeznania i opowieści, z jakimi spotyka się w sądzie, nie są dla Clarissy tylko obcymi, nierealnymi historiami, ale czymś znacznie więcej, czymś znanym z autopsji, bowiem bohaterka stała się ofiarą stalkingu, ofiarą prześladowań nieobliczalnego, groźnego, śmiertelnie zakochanego Rafe'a, który jest w stanie zrobić wszystko, by posiąść ją na własność.

Debiutancka powieść Claire Kendal dotyczy bardzo poważnego tematu, o którym zdecydowanie należy mówić, podnosząc dyskusją w społeczeństwie świadomość o nim. Stalking, bo o tym traktuje "Wiem o tobie wszystko", definiowany jest jako uporczywe prześladowanie i zastraszanie konkretnych osób, mające na celu wpłynięcie na ich zachowania. Zjawisko to, wbrew pozorom, nie dotyczy tylko celebrytek i ludzi zamożnych, ale również całkiem zwyczajnych kobiet, takich jak Clarissa. Główna bohaterka, rozstając się z ówczesnym partnerem, stała się ofiarą Rafe'a, który, pod pozorem miłości, zaczął coraz silniej ingerować w jej życie, wpływając znacznie na decyzje, jakie podejmuje. Postać stała się więźniem ram, jakie wyznaczał jej mężczyzna - zrezygnowała z przyjemności spacerów, pozostając w domu, unikała spotkań z przyjaciółmi, z obawy o spotkanie z uporczywym prześladowcą, przemieszczała się jedynie taksówkami, bywała jedynie w miejscach, w których nie obawiała się go spotkać, a załatwianie codziennych spraw i podejmowanie
różnych decyzji były motywowane lękiem i obawą.

Kreacja głównej bohaterki została wykreowana w sposób perfekcyjny i niesamowicie wymowny, wywierający na czytelniku niezatarte wrażenie. Jej portret psychologiczny, przedstawiający rozpad psychiczny i osobowościowy, popadnięcie w pierwsze stadia depresji, przypominający najgenialniejsze kreacje literackie (choćby głównego bohatera "Zbrodni i kary", który po dokonaniu zbrodni popada w obłęd), jest genialnym i przemawiającym odzwierciedleniem stanu psychicznego osób borykających się nie tylko z problemem stalkingu, ale również przemocy. Osadzenie wykreowanej rzeczywistości w dwóch narracjach: trzecioosobowej i drugosobwej (realizującej się w notatkach głównej bohaterki, będących zapisem prześladowań Rafe'a oraz odczuć im towarzyszącym) nie tylko pozwala szerzej spojrzeć na akcje powieści, ale przede wszystkim głębiej przeniknąć do świadomości bohaterki "Wiem o tobie wszystko", utożsamiając się z jej obawami i myślami.

Ciekawym elementem debiutanckiej powieści Claire Kendal jest również akcja. Choć fabuła rozwija się dosyć szybko, a wydarzenia w niej zawarte następują jedno po drugim (co sprawia, że książkę czyta się szalenie szybko), to akcja powieści toczy się zupełnie innym tempem, znacznie wolniejszym. Cała przedstawiona historia opiera się na kilku elementach, cyklicznie się powtarzających. Mam na myśli między innymi ciągle wystawanie prześladowcy pod domem Clarissy, śledzenie jej zarówno na mieście (zazwyczaj na dworcu kolejowym), jak i w sądzie, pozostawianie pod jej domem różnych rzeczy czy wiadomości oraz próby unikania Rafe'a przez główną bohaherkę. Kilka tego typu elementów buduje całą fabułę, nie nudząc i nie męcząc przy tym powyższą powtarzalnością, co jest dla mnie swoistym fenomenem.

5/6

Za książkę serdecznie dziękuję Business & Culture

Komentarze

 1. Bardzo chętnie bym ją przeczytała. :) Kusi mnie od samego początku, a nadal nie mam jej u siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uff! Nareszcie jakaś bardziej pozytywna recenzja. Niedługo biorę się właśnie za tę książkę i mam nadzieję, że mi tez przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie jestem ciekawy Twojej, mam nadzieję dobrej, opinii.

   Usuń
 3. Wymęczyła mnie okropnie ta książka:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie wręcz odwrotnie! Nie mogłem oderwać się od lektury.

   Usuń
 4. Niestety w sieci królują raczej chłodne opinie na temat tej książki, dlatego zaskoczyła mnie trochę Twoja ocena Przyznać muszę, że sama tematyka powieści od początku bardzo mnie interesowała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie z kolei zaskakują te chłodne recenzje. Thriller to właściwie żaden, więc jeżeli ktoś tego oczekuje, to może się zawieść.

   Usuń
 5. Na mnie ta książka takiego wrażenia nie zrobiła. Uważam, że jest całkiem przeciętna, a do thrillera jej bardzo daleko ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka cały czas czeka na swoją kolej. Czytam jej przeróżne recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio mocno jest reklamowana ta książka, poczekam aż szał na nią trochę minie i potem chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie była najgorsza, ale osobiście czytałam dużo lepsze książki z kategorii thrillerów psychologicznych.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza