Przejdź do głównej zawartości

139. Katarzyna Bonda "Maszyna do pisania"

Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisaniaJak napisać dobrą książkę? Pytanie, które zadaje sobie wielu twórców, zwłaszcza przed debiutem. Pytanie, na które odpowiedź z pozoru łatwo uzyskać, bowiem wielu pisarzy dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat. Jednak, zagłębiając się w pomysł napisania książki, rodzą się coraz nowsze zwątpienia, nierozstrzygnięte kwestie oraz pytania. Z odpowiedzią na nie śpieszy Katarzyna Bonda, z kursem kreatywnego pisania "Maszyna do pisania".

Katarzyna Bonda - pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Pracowała dla najbardziej prestiżowych gazet i magazynów, realizowała krótkie formy telewizyjne. Obecnie zajmuje się pisaniem książek i scenariuszy filmowych. Wykłada w szkole kreatywnego pisania.

Pisania, jak każdego zawodu, można się nauczyć. Tymi kontrowersyjnymi, w moim mniemaniu, słowami, autorka zachęca do sięgnięcia po poradnik "Maszyna do pisania". Założenie brzmi interesująco, gdyż zapewne nie jestem osamotniony z tłukącymi się po głowie marzeniami, co do napisania własnej, porywającej książki. Jednak idee ideami, a ich konfrontacja z rzeczywistością bywa bolesna. Bowiem by pisać, nie wystarczą marzenia i plany, a potrzeba konkretnych przygotowań, systematyczności, wiedzy i swoistej wprawy. Jakiej? By się tego dowiedzieć, należy sięgnąć po kurs kreatywnego pisania Katarzyny Bondy.

Jedna z grup poetyckich dwudziestolecia międzywojennego, Skamandryci, do której należał między innymi Julian Tuwim, zakładała, że poeta nie jest artystą natchnionym, tworzącym jedynie pod wpływem weny, a rzemieślnikiem słowa. W podobny sposób pisarza traktuje Katarzyna Bonda, twierdząc, że pisanie to ciężka, również fizyczna, praca, wymagająca nie tylko talentu, ale również dyscypliny. Przybliżając czytelnikowi poszczególne etapy pisania, poczynając od zupełnie wstępnych, niespisanych, czynności - powołania w myślach do życia konceptu, pierwszego zarysu fabuły, istoty i problematyki życia bohaterów, przez kolejne "poziomy" pisania - doboru narracji, sposobów kreowania bohaterów, przedstawiania literackiej rzeczywistości, po wybór fabuły, królowa polskiego kryminału oprowadza odbiorcę po warsztacie pisarza, palcem pokazując jego narzędzia, metody "wykuwania" rzeczywistości oraz błędy, jakie może popełnić.

"Maszyna do pisania" to rzetelny poradnik, napisany żywym, zrozumiałym językiem, obrazującym pewne zagadnienia w sposób przejrzysty i szeroki, pozwalający nie tylko przyswoić pewne kwestie, ale podejść do nich z dużym optymizmem i radością, Katarzyna Bonda, niejednokrotnie zwracając się do czytelnika bezpośrednio, za sprawą drugoosobowej narracji, umacnia go w przekonaniu, że jest w stanie napisać dobrą książkę (bo osoby czytające ten poradnik zapewne mają takie ambicje). Dzięki ćwiczeniom, wyeksponowaniom ważniejszych treści, czytelnym podziałem na rozdziały i mniejsze akapity, cała treść jest przejrzysta i ma szansę przynieść plony.

5/6

Za książkę serdecznie dziękuję Business & Culture.

Komentarze

 1. Sama z siebie niekoniecznie przepadam za poradnikami, gdyż uważam że często po prostu nie działają, ale ten temat wydaje się ciekawie przedstawiony, wszystko wydaje się przejrzyste.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam ją w rękach, przeglądałam i ... odłożyłam na półkę. Podawanie tak obszernej wiedzy w pigułce, według mnie, może doprowadzić jedynie do napisania schematycznej opowiastki. Poza tym znajduję się po przeciwnej stronie barykady i chcę wierzyć, że pisanie to coś więcej niż dobrze przygotowany warsztat. Wydaje mi się, że dość łatwo wychwycić autorów, którzy są tylko i wyłącznie rzemieślnikami słowa. Talent+wena+zdolność obserwowania świata+warsztat. To są moim zdaniem czynniki decydujące o sukcesie. Do każdej pracy trzeba mieć powołanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Za prozą Bondy się rozglądam (2 tytuły czekają na półce), ale po tego typu poradniki nie sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po poradnik chętnie sięgnę, gdyż czeka już na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza