Przejdź do głównej zawartości

131. Monika Wasowska, Grzegorz Wasowski "Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy"

„Panowie i Panie! Panowie i Panie! –
Mój spektakl rozpoczyna się wnet,
Wstęp gratis, naprawdę nie można już taniej,
Kto nie chce posłuchać – ten kiep…”*

Kabaret Starszych Panów, założony przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego, na stałe wpisał się w świadomość polaków. Nie tylko tych, którzy mogli na bieżąco śledzić działalność artystyczną obu panów, ale także obecnych pokoleń, gdyż ich dokonania w dalszym ciągu mają się bardzo dobrze: często emitowane są w radiach (sam, kilka dni temu, natrafiłem na audycje, gdzie puszczane były ich piosenki), a wieść o nich jest permanentnie przekazywana kolejnym pokoleniom. "Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy" to przegląd najważniejszych dokonań współpracy Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, która miała miejsce w latach 1948-1983 (nie traktuje więc o twórczości indywidualnej czy też solowej).

Książka została podzielona na siedem rozdziałów: Skrzydło radiowe, Skrzydło kabaretowe, Skrzydło teatralne, Skrzydło telewizyjne, Baszta filmowa, Baszta płytowa oraz Westybul-ból. W każdym z nich, w sposób przejrzysty i rzetelny, zostają przedstawione kolejne dokonania Przybory i Wasowskiego, jednak, gwoli wyjaśnienia, często bez żadnych komentarzy ze strony autorów. Podstawą niniejszej publikacji są ocalałe taśmy TV, filmowe, radiowe, oryginalne scenariusze, książki oraz nuty. Dotarcie jednak do wszystkich materiałów okazało się niemożliwe, bowiem wiele tekstów i nagrań nie przetrwało do dziś, ginąc nierzadko w przedziwny sposób, gdyż, jak piszą twórcy recenzowanej książki, zgubić wszystko potrafi byle kto, natomiast zgubić większość to już wyższa szkoła jazdy, odnosząc się do sytuacji, gdy wiele materiałów nie ginie jako całość, ale w częściach – na przykład kilka stron scenariusza, sama muzyka bez tekstu, albo tekst bez muzyki (jak w przypadku audycji „Prometeusz i zapałki (Baśń mitologiczna”), z której zostało tylko 8 kartek scenariusza, nuty oraz zapowiedź.

Dla wielu osób, którzy zastanawiają się, dlaczego miała miejsca tak duża popularność twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, odpowiadam, że dzieło Moniki i Grzegorza Wasowskich przynosi odpowiedź na to pytanie. Lata, w których wyżej wymienieni panowie działali artystycznie, nie były dla polaków latami łatwymi, bowiem borykali się z wieloma problemami. A ich twórczość, między innymi w radiowym „Eterku”, zajmowała się „na wesoło” kłopotami Polaka lat 40-tych i 50-tych. Traktowała między innymi o problemach mieszkaniowych (miasto przecież składało się jeszcze w dużym stopniu z gruzów), biurokratycznych itp.

"Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy" zachwyca nie tylko wartością merytoryczną – ogromnym, niewyczerpalnym źródłem twórczości Starszych Panów, które wciąż można odczytywać na nowo, czerpiąc satysfakcje z wielu płaszczyzn: estetycznej, językowej, rozrywkowej, ale także z wielu ilustracji, niesamowitego wydania oraz zawartości płyty dołączonej do książki. Zgodnie z informacją pojawiającą się na okładce, autorzy nie przedstawiają żadnych informacji z życia prywatnego Przybory i Wasowskiego. Jednak, ich dokonania są na tyle frapujące, że dzieło Moniki i Grzegorza Wasowskich jest kompletne. 

5/6

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

*fragment piosenki "Panowie i Panie"

Komentarze

 1. Uwielbiam kabaerty, ale ten jakoś nigdy mnie nie pociągał, chyba nie ta epoka. :) Tak, więc mimo pozytywnej opinii, nie sięgnę. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wychowałam się na "ani mru mru", "otto" i tym podobnych, więc ta książka nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama raczej nie zajrzę, ale moich rodziców to będzie świetny prezent.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza