Przejdź do głównej zawartości

123. Ludmiła Ulicka "Daniel Stein, tłumacz"

http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/uploads/tx_evoproducts/58/52/5852_99903945852.jpgZe wszystkich książek, piętrzących się na półkach w księgarniach i bibliotekach, najbardziej warte lektury są te, które oprócz zagwarantowania godziwej rozrywki, wnoszą jakąś wartość w życie czytelnika. Do takich książek z całą pewnością należy powieść "Daniel Stein, tłumacz", Ludmiły Ulickiej.

Ludmiła Ulicka, urodzona w 1943 roku w Baszkirii, ukończyła wydział biologii na Uniwersytecie Moskiewskim. Jest autorką wielu powieści i sztuk teatralnych, laureatką prestiżowych nagród literackich. Po polsku ukazały się m.in. "Sonieczka", "Medea i jej dzieci" oraz "Szczerze oddany Szurik".

Główny, tytułowy bohater, Daniel Stein, stanowiący centrum rozgrywającej się akcji, jest żydem, urodzonym w południowej Polsce.W skutek wojennych zawirowań (rozstania z rodzicami, rozłąka z bratem, przymusowa emigracja) trafia na Litwę, gdzie nie tylko udaje mu się przeżyć, ale uratować wielu żydów. Bohater, dzięki swojemu uzdolnieniu językowemu i szczęściu, staje się tłumaczem pracującym dla Niemców, działającym na korzyść rodaków, za co przyjdzie zapłacić mu srogą cenę. Po wojnie, w przekonaniu, że przy życiu pozostał tylko dzięki łasce Boga, przyjmuje Chrzest Święty, a następnie zostaje zakonnikiem karmelitą, działającym w Izraelu.

"Daniel Stein, tłumacz" nie jest powieścią o jednolitym ciągu narracyjnym, bowiem składa się z listów, dzienników, nagranych rozmów, oficjalnych pism, protokołów przesłuchań, dzienników, depesz, przemówień oraz artykułów. Ta niebanalna forma nie tylko zaskakuje, czyniąc recenzowaną pozycję osobliwą, ale pozwala spojrzeć na bohaterów i przedstawione historię z wielu, nierzadko skrajnie odmiennych, perspektyw. Głównym tematem, o którym traktuje utwór Ludmiły Ulickiej jest historia żydów, rozpatrzona pod wieloma względami - politycznymi, kulturowymi, mentalnymi i religijnymi. Temu ostatniemu autorka poświęciła najwięcej uwagi, kreując przede wszystkim postać głównego bohatera, wyznającego chrześcijaństwo i propagującego jego wartości.

W powieści zostały uwypuklone nie tylko kwestie religijne czy związane z prześladowaniem żydów, ale także szeroki wachlarz innych tematów. Bohaterowie Ulickiej, nacechowani odmiennością, melancholijnością oraz ludzką słabością, zmagają się z wieloma problemami i wyborami moralnymi. Do nich możemy zaliczyć historię Alexa, syna Ewy Manukian, jednej z głównych postaci, który, po wieloletnich wewnętrznych zmaganiach z samym sobą, wyznaje w liście do matki, że jest homoseksualistą, co zmusza ją do wyboru pomiędzy religią i uprzedzeniami, a matczyną miłością.

Ludmiła Ulicka, kreując losy swoich bohaterów, dotyka wielu egzystencjalnych tematów - miłości (zarówno do drugiego człowieka, jak i do ojczyzny), roli wiary i przebaczenia w życiu codziennym, istotę czynienia dobra, jak i tematów powszechnych - sytuacji politycznych w różnych krajach oraz historii. Odpowiedzią na wszystkie powstałe podczas lektury pytania, nierzadko trudne i wymagające głębszej refleksji, obarcza czytelnika. To on musi dopowiedzieć wszystko to, co zostało w powieści przemilczane i niedopowiedziane, i to on musi wysnuć z niej wnioski.

5/6

Komentarze

  1. Fabuła interesująca, przyznam, że nie słyszałam o książce wcześniej, teraz mam chęć ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, spojrzenie z tak wielu perspektyw, musi być niezwykle ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie słyszałam wcześniej o tym tytule, muszę przyznać, że taka różnorodność tematyczna musi być niezwykle ciekawa, z chęcią bym zajrzała do tejże książki.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza