Przejdź do głównej zawartości

103. Jack Sharp "Mężczyzna z tatuażem"

Kilka lat temu dużą przyjemność upatrywałem w czytaniu powieści sensacyjnych. Z czasem, pod wpływem różnych czynników, uległo to zmianie. Dziś praktycznie po nie nie sięgam, jednak, dla powieści Jacka Sharpa "Mężczyzna z tatuażem" postanowiłem zrobić wyjątek. Czy słusznie? Zapraszam do recenzji.

Główny bohater powieści, z zawodu dziennikarz, Paul Lemaitre podczas wygranej wycieczki do Portugalii, staje się świadkiem zrzucenia nieznanego mężczyzny, z klifu Cabo de Roca, w przepaść. Wiedziony dziennikarskim instynktem, na własną rękę, rozpoczyna śledztwo, które ma nie tylko wyjaśnić tajemnicze przestępstwo, ale także odratować Jego pogarszające się relacje z przełożoną, Gabriellą Pelugi, a także zapewnić rozgłos, czyniący go bardzo wziętym i szanowanym dziennikarzem. Śledztwo, które początkowo zdaje się tkwić w martwym punkcie - brak szczegółowych informacji o mężczyźnie, punktów zaczepienia oraz radykalne osłabienie relacji z przełożoną, co zaowocowało przymusowym przejściem na bezpłatny urlop, z czasem niespodziewanie przyśpiesza. Paul Lemaitre, by odkryć prawdę o morderstwie nieznanego mężczyzny, mimochodem odkrywa prawdę o czymś innym - wstrząsających wydarzeniach sięgających czasów II wojny światowej, które, za wszelką cenę, między innymi Watykan, stara się zatuszować.

W poszukiwaniu informacji główny bohater przemierza Europę, w tym Polskę i Niemcy, a nawet kraje Ameryki Południowej - Argentynę i Chile. Niemal każda Jego podróż to nie tylko garść nowych informacji, przybliżających go do poznania prawdy, ale także kolejne ofiary - osoby, z którymi Lemaitre współpracuje, nawet potajemnie, szybko zostają zamordowane. Ale niebezpieczeństwo dotyka także osobiście bohatera - zostaje porwany przez neonazistów, a Jego żona, Jacqueline, prawie staje się ofiarą tajemniczego mężczyzny. Jednak, na przekór osobom dążącym do zlikwidowania niewygodnego dziennikarza, po stronie Paula staje enigmatyczny mężczyzna, który, choć pomaga mu systematycznie, ujawnia się dopiero pod koniec powieści.

Do lektury "Mężczyzny z tatuażem" podchodziłem dosyć niepewnie. Okładka (która po zapoznaniu się z treścią zyskuje) bynajmniej mnie nie zachęcała, a opis, zapewniający, że nie ma co liczyć na szczegółowe opisy bohaterów oraz ich portrety psychologiczne, skutecznie odstraszał. Jednak, ku mojemu zdziwieniu, książka bardzo szybko, ledwo po kilku stronach, wyraźnie mnie zaciekawiła. Faktycznie, w powieści próżno szukać tego, czego oczekuję od literatury - prawdy o człowieku, o świecie, zapewnia to, co także w niej cenię - ucieczkę od codzienności. Wystarczy chwila lektury, by dać się zaintrygować wykreowanej przez Jacka Sharpa rzeczywistości, nie potrafiąc się od niej oderwać. Autor bardzo umiejętnie buduje atmosferę grozy oraz, za sprawą panującej niepewności, spowodowanej niespodziewanymi zwrotami akcji oraz licznymi ślepymi tropami, których podejmuje się bohater, wodzi czytelnika za nos, ciągle podsycając Jego ciekawość. Pojawiające się wciąż nowe fakty, poszlaki oraz bohaterowie, sprawiają, że powieść czyta się bardzo szybko, zachłannie pochłaniając rozdział za rozdziałem.

Odbierając głównemu bohaterowi osobliwość - nie poświęcając mu rozległych opisów Jego charakteru, przeszłości oraz charakterystycznych zachowań, autor powinien wykreować postać niewyrazistą. Jednak, co jest dla mnie zdecydowanie frapujące, udało mu się stworzyć postać, która przykuwa dużą uwagę odbiorcy. I choć fabuła nie skupia się na nim, uwypuklając przede wszystkim rozwój akcji, między czytelnikiem a głównym bohaterem tworzy się charakterystyczna więź, nacechowana sympatią.

Choć początkowo do "Mężczyzny z tatuażem" podchodziłem sceptycznie, to muszę przyznać, że dawno nie czytałem nic tak porywającego. Powieść czyta się praktycznie jednym tchem, a lekturze towarzyszy ciągłe napięcie oraz ciekawość. Zdecydowanie warta polecenia.

5/6

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

Komentarze

  1. Jak dla mnie postac jest bardzo ciekawa, chętnie bym sięgnęła ;) strasznie mnie zachęciłaś, tylko gdzie zdobyć tę pozycję, byle taniej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fabuła jest interesująca. Czemu nie, mogłabym się skusić ;)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza