Przejdź do głównej zawartości

102. "Słowa i światy" - rozmowy Janiny Koźbiel

http://www.jankawydawnictwo.pl/ph/Slowa_i_swiaty_rozmowy_Janiny_Kozbiel.jpgWielokrotnie powtarzałem, że niezmiennie od lat jestem zainteresowany środowiskami artystycznymi. Zwłaszcza związanymi ze słowem pisanym. I tak, za sprawą tejże sympatii, sięgam po biografie pisarzy, relacje z ich życia, pamiętniki oraz wspomnienia. Od niedawna zacząłem także czytać wywiady, między innymi przeprowadzane przez Janinę Koźbiel, zebrane w książce "Słowa i światy".

Janina Koźbiel, urodzona w Knyszynie, absolwentka filologii polskiej i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, jest dziennikarką, redaktorką oraz nauczycielką. Pracowała etatowo w "Tygodniku Kulturalnym", a także publikowała reportaże i wywiady w m.in. "Literaturze", "Kobiecie i życiu" oraz "Polityce". Wyróżniona została Nagrodą im. Tadeusza Nocznickiego.

"Słowa i światy" to zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Janinę Koźbiel z ludźmi, którzy na co dzień obcują ze słowem pisanym. Przeprowadzone zostają rozmowy z nie tylko pisarzami czy poetami, ale także z językoznawcami. Rozmowy odbywane zostają z m.in.  Wiesławem Myśliwskim, Dorotą Masłowską, Janem Miodkiem, Piotrem Ibrahimem Kalwasem, Marianem Pilotem oraz Andrzejem Turczyńskim. 

Przeprowadzane wywiady dotyczą przede wszystkim procesu tworzenia, emocji, jakie mu towarzyszą, a także roli pisarza oraz poety w dzisiejszych czasach. Za sprawą szerokiego grona twórców, możemy zapoznać się z bardzo rozbieżnymi opiniami - jedni, na przykład Piotr Ibrahim Kalwas, nie traktują pisarstwa w sposób magiczny, nie czując się artystami, zaś na przeciwko ich przekonaniom wychodzą inni twórcy, twierdząc, że pisanie jest dla Nich czymś wyjątkowym, czymś w rodzaju sacrum, ucieczki. Penetrując głębiej ten temat, starając się przybliżyć czytelnikowi jak najdokładniej proces tworzenia, Janina Koźbiel rozmawia z artystami także o ich inspiracjach, warsztatach pisarskich, powiązaniach rozwiązań literackich z życiem prywatnym oraz ideami.

Recenzowana pozycja zachwyca przede wszystkim wielowymiarowością. Przeprowadzane rozmowy to nie tylko vademecum z procesu tworzenia, ale także rozległe źródło informacji o słowach, twórcach oraz szeroko pojętej kulturze. Bohaterowie wywiadów, za sprawą rzetelnie postawionych pytań, opowiadają nie tylko o swoich podnietach literackich oraz upodobaniach, ale także o prywatnych poglądach (nie tylko na kwestie literackie), tradycjach, przekonaniach religijnych (m.in. w szalenie ciekawej rozmowie z Piotrem Ibrahimem Kalwasem) oraz opiniach na dzisiejszą sztukę i świat. Konwersacje przeprowadzane są na bardzo wysokim poziomie, aczkolwiek zadawane pytania, jak i odpowiedzi, nie trącą patetycznością. Brzmią zaś bardzo naturalnie.

Najbardziej przypadły mi do gustu trzy rozmowy - z Dorotą Masłowską "Mniej człowieka w człowieku", gdzie zostają omawiane takie kwestie jak ewolucja języka oraz tożsamość językowa, z przytoczonym wyżej Piotrem Ibrahimem Kalwasem "W poszukiwaniu domu" oraz z Janem Miodkiem "Pokaż mi swój język". Jestem pod dużym wrażeniem tych rozmów - płynie z nich duża mądrość dotycząca języka, która, jeśli tylko czytelnik wykaże wole rozwoju, może okazać się przydatna (dlatego z mojego egzemplarz, po lekturze, wystaje mnóstwo zakładek).

"Słowa i światy" to zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla wszystkich czytelników, którzy, oprócz obcowania ze słowem pisanym, odnajdują także przyjemność w przyglądaniu się procesowi tworzenia oraz artystom. W wywiadach Janiny Koźbiel upatruję także inne zadanie - popularyzacje dzieł młodych pisarzy, z którymi zostały przeprowadzone wywiady. 

6/6

Za książkę serdecznie dziękuje portalowi Sztukater.

Komentarze

  1. To musiała być naprawde fascynująca podróż. Maslowska akurat mi nie podchodzi, ale resztę rozmów z chęcią bym przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi fantastycznie! Myśliwski, Masłowska, Miodek, Tulli i Różewicz.. a Twoja recenzja robi jeszcze większego smaka, że to głównie wokół języka, literatury i inspiracji. To jak lektura obowiązkowa dla humanisty;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa jestem rozmowy z Wiesławem Myśliwskim i Janem Miodkiem. Rozejrzę się za nią.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza