Przejdź do głównej zawartości

95. "Życie to podróż, to ocean" z Julią Hartwig rozmawia Artur Cieślar


Otwarcie, choć niechętnie, przyznaje się do tego, że z poezją mam bardzo rzadko do czynienia. Powód? Wiersze należy czytać powoli, podchodzić do nich z dużym bagażem wrażliwości, winni jesteśmy poświęcić im dłuższą chwilę. Niestety, na co dzień nie jestem w stanie wygospodarować dla niej należytego czasu, więc moment, gdy sięgam po tomik wierszy, jest dla mnie chwilą szczególną. Jednak,jestem niezmiennie zainteresowany środowiskami artystycznymi, więc rozmowa Artura Cieślara z damą poezji, Julią Hartwig, okazała się dla mnie pozycją obowiązkową.       

Julia Hartwig - urodzona w 1921 roku w Lublinie. Wybitna poetka, eseistka, tłumaczka. Stypendystka rządu francuskiego w latach 1957-1950. Debiutowała tomikiem wierszy "Pożegnania" (1956). Wykładowczyni na Uniwersytecie Ottawy i Carlton University w Kanadzie.

Artur Cieślar - urodzony w 1967 roku. Filolog, romanista. Pisarz, reportażysta, podróżnik, fotografik. Autor m.in: "Kobiety metafizycznej", "Czarnego kota nocą", "Tajemniczej Wyspy Wielkanocnej", "Wschodu i zachodu. Spotkania".

"Życie to podróż, to ocean" to zapis niebanalnej rozmowy, przeprowadzonej z cenioną polską poetką, Julią Hartwig, przez Artura Cieślara. Rozmowa została podzielona na kilka rozdziałów, w których konwersacja dotyczy innych tematów. Poruszane zostają między innymi takie kwestie jak rola artysty we współczesnym świecie, przemijanie, miłość, wartość podróży, malarstwo, wiara w boga, relacje międzyludzkie itd. Szeroko zostają omawianie początki życia artystycznego poetki - Jej pierwsze wiersze, znajomości z artystami, pierwsze wspomnienia, natchnienia. Autorka wspomina ważne chwile w Jej życiu m.in. wyjazd do Francji oraz podróż do Ameryki Północnej. Rozmowie towarzyszą liczne refleksje dotyczące nie tylko sztuki i spraw egzystencjalnych, ale także życia codziennego.

Recenzowana pozycja to publikacja, która z całą pewnością zachwyca mądrością. Rozmawiający - Artur Cieślar oraz Julia Hartwig, to osoby, które zdecydowanie charakteryzuje dojrzałość. Rozmawiają o sprawach ważnych, jednak, ich konwersacja nie trąci zbędną podniosłością. Rozmowa toczy się w sposób bardzo naturalny i nieśpieszny. Prowadzący rozmowę, Artur Cieślar, nie goni z pytaniami, dokładnie (jeżeli to możliwe) penetruje dany temat, a Jego zagadnienia są pozbawione schematyczności. Konwersacja nie jest prowadzona na sztywnej zasadzie pytanie-odpowiedź, a ma charakter bardziej intymny, kameralny. Zagłębiając się w rozmowę, zapomina się o tym, że jest prowadzona na zasadzie rozmowy-rzeki, a odnosi się wrażenie, że jest to inteligentna dyskusja dwóch, długo się znających, przyjaciół.

Dodatkiem, doskonale dopełniającym treść, są interesujące fotografie Juli Hartwig, a także, często pojawiające się, fragmenty Jej wierszy.

 5/6

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

Komentarze

  1. Niestety tym razem pozycja nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że rozmowa jest prowadzona naturalnie. To bardzo istotne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie do końca interesuje mnie tematyka tej książki, takie rozmowy wolę jednak czytać w nieco skróconej w wersji, w jakiś magazynach czy czasopismach. :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza