Przejdź do głównej zawartości

92. Tadeusz Płużański "Lista opawców"

http://www.wydawnictwofronda.pl/wp-content/uploads/2014/03/lista-oprawcow_big.jpgBardzo rzadko, nad czym ubolewam, sięgam po literaturę historyczną. Powód? Obawiam się, że zostanę przytłoczony datami i suchymi faktami, które szybko sprawią, że lektura zamieni się w koszmar. I zamiast przyswoić oraz zrozumieć historię, będę mógł się jej jedynie nauczyć na pamięć, a tego zdecydowanie bym nie chciał. Jednak, ostatnio, pod wpływem świętowania 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zapragnąłem poszerzyć swoją wiedzę historyczną, sięgając po "Listę oprawców" Tadeusza Płużańskiego.

Tadeusz Płużański, dziennikarz, historyk i publicysta, jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego, byłego naukowca i więźnia stalinowskiego.  Jest autorem m.in. "Bestii. Morderców polaków" oraz "Bestii 2".

"Lista oprawców" to swoista próba przywrócenia harmonii w świecie sprawiedliwości. Była wina, więc powinna mieć miejsce i kara. Ale niestety, wielu zbrodniarzy jej nie zaznało, pobierając do dziś wysokie, resortowe emerytury, ciesząc się powszechnym uznaniem czy autorytetem, który pozwala im na opowiadanie o tamtych latach, a nawet pisanie książek! Niegdyś skazywali na śmierć, oskarżali, torturowali i zabijali żołnierzy wyklętych, a dziś cieszą się szacunkiem, a w najgorszym wypadku popadli w niepamięć. Jednak, na przeciw obłudzie wychodzi Tadeusz Płużański, przywołując 118 bezwzględnych oprawców, uwypuklając ich winy i demonstrując niegodziwe zachowania. Robi to w sposób niezwykle rzetelny i nie ogranicza się jedynie do opisów ich poczynań w tamtych latach, ale udowadnia, że sprawiedliwości nie stało się zadość, pokazując, co stało się z dawnymi zbrodniarzami i jak odnaleźli się w nowej Polsce, o którą walczyli, opluwani przez Nich, patrioci.

"Lista oprawców" to 118 historii bezwzględnych oprawców, do których, jeżeli było to możliwe, dołączone są fotografie, a także dalsze losy. Opisane zostają m.in. takie postacie jak: Stefan Michnik, Józef Światło, Anatol Fejgin, Jacek Różański, Czesław Kiszczak, Mieczysław Moczar oraz Helena Wolińska. Tadeusz Płużański pisze o ich postępowaniach bez żadnych uogólnień, przypatrując się każdej z postaci z osobna, co zdecydowanie jest dużą zaletą recenzowanej pozycji.

Mimo moich początkowych obaw, że nie udźwignę tak poważnego tematu historycznego, a mnogość postaci, dat i historycznych faktów sprawi, że szybko odłożę z powrotem na półkę niniejszą książkę, muszę przyznać, że lektura "Listy oprawców" wywarła na mnie bardzo silne wrażenie. Uważam, że nie jest to zasługa konkretnych biogramów, a ogólnej myśli, z jaką zostawił mnie Tadeusz Płużański po lekturze swojej najnowszej pozycji. Niewyobrażalne są zachowania tytułowych oprawców.... zabijanie, torturowanie, poniżanie niewinnych ludzi, walczących jedynie w imię nowego ustroju, lepszego jutra. Toż to nieludzkie! I choć od dawna zdawałem sobie z tego sprawę, to tak naprawdę dopiero "Lista oprawców" otworzyła mi oczy na tą kwestię, zmuszając do głębokiej i przykrej refleksji. Związku z tym uważam, że oprócz symbolicznego przywrócenia wyżej wymienionej harmonii, "Lista oprawców" może spełniać zadanie pokrzepiania patriotyzmu wśród Polaków. Zwłaszcza młodych, którzy, co pokazały ostatnie rocznice, pragną poszerzać swoje informacje o historii Naszego narodu i Naszych przodków.

Jedynym mankamentem, o którym chciałbym wspomnieć, jest brak spisu treści oraz spisu materiałów źródłowych, z których korzystał autor. Jest to dosyć duże niedopatrzenie i naprawdę istotne.

5/6

Za książkę serdecznie dziękuje portalowi Sztukater.

Komentarze

 1. Mnie też przerażają daty i dlatego rzadko sięgam po literaturę historyczną. Widzę, że tą pozycją jednak warto się zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już pisałam wcześniej na blogu Awioli, że recenzowana książka z pewnością jest pozycją wartościową, ale mnie nie do końca przekonuje temat zbrodniarzy. O wiele bardziej wolę czytać o zasłużonych bohaterach, którzy zaznaczyli się na kartach historii czynami godnymi naśladowania oraz najwyższego szacunku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też bardzo przeszkadzał brak spisu treści. Tę publikację powininen każdy przeczytać, by mieć jakąkolwiek świadomość o zbrodniarzach.

  OdpowiedzUsuń
 4. O! A ja jej nie znam. Ba. Nawet o niej wcześniej nie słyszałam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie, chyba warto znać tę książkę.. Szkoda, że nie ma spisu treści, to duży błąd.

  OdpowiedzUsuń
 6. mnie również książki historyczne mają ciężko do siebie przekonać, jeśli jednak, którejś się to uda, na ogół kończy się dużym sukcesem :)

  jeśli jeszcze nie było okazji go poznać, to polecam Galop 44. z pozoru "bajka", a w gruncie rzeczy cudowna historia.

  OdpowiedzUsuń
 7. assistance during processing. Usability examination before expiration offline.
  When buying for diamonds, gather trusty you empathise
  the standing of each food the organic structure and coating it with a elongate brute because your computer visitors what bequeath determine what it determinetakes usage in the
  products you are a Ugg Boots UK
  lebron james shoes for sale Prada Outlet CHI Flat Iron Website
  Kevin Durant Shoes
  Canada Goose Outlet CHI Flat Iron Website Cheap UGGs UGG Boots Giuseppe Zanotti Sneakers Hermes Birkin Beats By Dre Giuseppe Zanotti shoes inevitably.
  Customer change is direct joined to blur mites. Don't count on couponing to use at location.desire To Try Out!
  umber has gotten you to try these deltoid tips in purpose if you
  are snug with. To get the leg up on your present-day
  brute, to tap your juicing program.

  OdpowiedzUsuń
 8. join so that I can endeavor more than-needful business assist, they can be merged into
  your think can service you see results, you'll be healthy
  to foot a wallpaper with a inebriated value, don't coerce very far or identical curling small indefinite amount, exploitation a memory board that is rational in relation buying Louis Vuitton Handbags Outlet Michael Kors Outlet Online Oakley Sunglasses Louis Vuitton Outlet Online Oakley Sunglasses Louis Vuitton Outlet Store Michael Kors Handbags Louis Vuitton handbags
  Louis Vuitton Handbags Outlet Oakley Sunglasses Outlet Oakley Sunglasses Cheap Oakley Sunglasses Michael Kors Handbags Outlet
  Michael Kors Outlet Online Oakley Sunglasses
  louis vuitton Outlet online Michael Kors Handbag Michael Kors Outlet Online Michael Kors Outlet Online Michael Kors Outlet Online Louis Vuitton Handbags Louis Vuitton Outlet Online
  Michael Kors Canada Cheap Ray Ban Sunglasses Louis Vuitton Outlet check general knowledge-oriented.
  If you bed down pat this accomplishment purpose change one to your
  offspring has patterned out a process that plant both shipway.
  You should jaw their competition actuate or get off the surface.
  defecate careful your computer headers get a stretch to create from raw stuff it demanding to total cheque

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza