Przejdź do głównej zawartości

82.James Endredy "Szamanizm. Filozofia, religia, praktyka dla początkujących"

Ostatnio zaobserwowałem u siebie silne zainteresowanie wszystkim tym, co pierwotne. Interesują mnie nie tylko tradycje, zachowania, zwyczaje, ale i kultura oraz wierzenia.  Na mojej drodze, zmierzającej ku osiągnięciu pewnej wiedzy w tej materii, nie mogło zabraknąć szamanizmu, który od wieków intryguje ludzi na całym świecie.

James Endredy, choć od lat nazywany jest "szamanem", to sam niechętnie określa siebie tym mianem. Choć spełnia wszystkie podstawowe wymagania - odpowiedział na wezwanie, przeszedł szamańską inicjacje, posiada wieloletnie szkolenia oraz zdolności pozwalające na wejście w odmienne stany świadomości, ze względu na szacunek wobec starszych szamanów i ich wieloletnie doświadczenia, niechętnie odnosi się do nadanej mu etykiety.

"Szamanizm. Filozofia, religia, praktyka dla początkujących" jest, jak sam tytuł wskazuje, podstawową dawką przydatnych informacji w zakresie szamanizmu. Treść stanowią okrojone informacje, niosące meritum danych zagadnień, wśród których możemy wyróżnić:ogólne pojęcie szamanizmu, skąd się wywodzi i jak się rozwija, jaka jest jego rola w współczesnym świecie, jak wyglądają jego praktyki oraz kto, i w jaki sposób, może stać się szamanem. Spotkać możemy się także z opisem wielu świętych roślin, rytuałów i istotnych miejsc, a także z rozmaitymi cytatami oraz interesującą terminologią. Poruszane zostają również cięższe tematy, do których możemy zaliczyć: inicjację, szamańską świadomość oraz etymologię słowa "szaman".

Najciekawszym rozdziałem okazał się dla mnie rozdział ósmy, "Narzędzia szamańskie i święta medycyna", w którym autor starannie opisuje narzędzia, jakimi posługują się szamani, lecząc oraz przeprowadzając tradycyjne rytuały. Bardzo interesująca okazała się informacja, że według szamanów lekiem nie musi być tradycyjny, zachodni lek, będący owocem wieloletnich badań w laboratorium, ale dowolna rzecz, której użyje szaman w swojej pracy. Może to być np.: dym, opowiedziana historia, ogień, święte miejsce, rośliny, post, muzyka, skrajne gorąco, ofiary i święte przedmioty, do których mogą należeć: pióra, kamienie oraz kryształy. Autor rzetelnie opisuje każde "narzędzie", skupiając się na jego zastosowaniu oraz wyglądzie.

Niniejsza pozycja zdecydowanie poszerzyła i usystematyzowała moją wiedzę w zakresie szamanizmu. Jednak, lektura książki przyniosła mi także pewien niedosyt. Tematy, które porusza James Endredy, w moim mniemaniu, nie są wystarczająco rozwinięte, a ograniczone do minimum. Być może taki był zamysł autora, by przekazać czytelnikom podstawowe informacje, niemniej jednak uważam, że pewnie kwestie można było szerzej omówić, co zdecydowanie działałoby na korzyść recenzowanej pozycji. Dużym zaskoczeniem okazał się dla mnie język i sposób, w jaki autor oprowadza po świecie szamanizmu. Obawiałem się, że zostanę skonfrontowany z nieznaną mi terminologią, mało interesującymi, fachowymi, opisami, a jak się okazało, w moje ręce wpadła książka, która w sposób przystępny i rzetelny, przekazuje interesującą wiedzę. James Endredy staranie i rozsądnie podzielił treść na jedenaście rozdziałów,  w każdym skupiając się na innym zagadnieniem, co przełożyło się na większą przejrzystość i ułatwiło lekturę.

Niniejszą książkę polecam wszystkim zainteresowanym tematem szamanizmu, a także czytelnikom pragnącym poszerzyć swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Choć trudno w to uwierzyć, to nawet dziś, istnieją miejsca, gdzie życie nie zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Ludzie żyją tam bez prądu, Internetu i supermarketów, nie skupiając się wyłącznie na samym sobie. Lektura "Szamanizmu. Filozofii, religii, praktyki dla początkujących" to podróż w ten obcy dla Nas, ludzi zachodu, magiczny świat.

4/6

Za książkę serdecznie dziękuje portalowi Sztukater.

Komentarze

 1. O szamanizmie nie wiem zbyt wiele, a ponieważ takie tematy ezoteryczne są mi bliskie - z chęcią zapoznałabym się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam ją na stronie Illuminatio jakiś czas temu. Przyznam się szczerze, że trochę mnie zainteresowała, szczególnie z tego powodu, że jest skierowana dla początkujących ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Choć o szamanizmie wiem niewiele, chciałabym kiedyś na własne oczy zobaczyć tę całą praktykę. Najdziwniejszy jest fakt, iż w dobie komputerów i ciągłych nowości technicznych, szamanizm nadal jest obecny w niektórych miejscach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecę koleżance, której te zagadnienia nie są obce:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć podchodzę do takich tematów z dystansem, to bardzo mnie one interesują w teorii. No i okładka chwyta za oczy. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Również obudziło się we mnie ostatnio zainteresowanie tym tematem, więc chętnie zapoluję ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią przeczytam książkę. Choć w kręgu moich najbliższych zainteresowań jest tantra (wiele można przeczytać też o szamanizmie https://www.tantra.pl/szamanizm/) to nie zamykam umysłu na inne idee. Właśnie to oznacza dla mnie wolność.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa pozycja!:)

  OdpowiedzUsuń
 9. W kwestii szamanizmu trzeba się trochę przełamać w temacie. Na początku wydaje się to jakieś takie dziwaczne ale po przełamaniu pierwszych lodów, zaczyna się robić ciekawie! Ja swoje pierwsze krokis tawiałem tutaj: https://www.tantra.pl/szamanizm-szaman/ i mogę to polecić każdemu.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza