Przejdź do głównej zawartości

38. Colin Forbes "Bez litości"

Bez litości - Colin Forbes    
Gdybym musiał wskazać, czym różni się "Bez litości" od innych pozycji tego gatunku - miałbym problem. Ów książka, choć na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawa, jest bardzo miałka, schematyczna i przewidywalna.

Colin Forbes, a właściwie  Raymond Harold Sawkins, to brytyjski pisarz, któremu największą sławę przyniosła seria thrillerów, których głównym bohaterem jest Tweed, oficer brytyjskich służb specjalnych. W powieści "Bez litości" ów bohater musi zmierzyć się ze śledztwem w sprawie makabrycznych morderstw, które zainicjowane jest zeznaniem Michaela, zmagającego się z amnezją, twierdzącego, że był świadkiem morderstwa. Tropiąc pozbawionego skrupułów mordercę Tweed trafia na ślad spisku, w który zamieszani są członkowie rodziny Michaela i agenci Angory, arabskiego państwa. W trakcie śledztwa Tweed zmaga się także z Charmianem, płatnym mordercą próbującym zamordować brytyjskiego oficera.

Powieść "Bez litości" to swoisty thriller. Posiada wszystkie cechy, które powinny mieć miejsce w dreszczowcu. Książka nie posiada natomiast tych cech, które uczyniłyby ją wyjątkową. "Bez litości" to pozycja jedna z wielu... powieść, którą czytelnik szybko skonsumuje i przetrawi. Powieść niezostająca w pamięci. Brak w niej niespodziewanych zwrotu akcji, interesujących wątków pobocznych, zaskakującego zakończenia.

4/10

Komentarze