Przejdź do głównej zawartości

37. Honoriusz Balzac "Ojciec Goriot"

Ojciec Goriot - Honore de Balzac"Ojciec Goriot" to powieść tworzona w latach 1834-1835, należąca do części "Komedii ludzkiej" zatytułowanej "Sceny z życia prywatnego". Dzieło jest klasycznym przykładem zapoczątkowanego przez Balzaca nurtu realistycznego.

Akcja powieści rozgrywa się w 1919 roku w Paryżu. Głównym tłem akcji jest gospoda pani Vauquer. W tym miejscu mieszka tytułowy bohater - ojciec Goriot. Oprócz Niego żyje tam między innymi student prawa, Eugeniusz de Rastignac, który pod wpływem paryskiego trybu życia postanawia awansować społecznie dorabiając się fortuny.

Ojciec Goriot, były fabrykant, jest zamożnym człowiekiem, aczkolwiek Jego majątek cały czas maleje, gdyż wydaje pieniądze, by zapewnić córkom, Anastazji i Delfinie, życie na wysokim poziomie. Fundując im rozmaite rozkosze sam popada w biedę. Jego życie wygląda zupełnie inaczej, niż życie pociech - One zamieszkują  piękne pałace, uczęszczają na bale, noszą drogie stroje, On natomiast mieszka w zaniedbanym pokoju, nie zapewniając sobie żadnych przyjemności. Wszystko wskazuje na to, że Goriot jest człowiekiem nieszczęśliwym. Nic bardziej mylnego... ma coś, co pozwala mu odczuwać radość i zadowolenie - córki. Dopóty jest szczęśliwy, dopóki One są. Niestety, uczucie jakim darzy Anastazje i Delfinę nie jest odzwierciedlane. Młode kobiety nawiązują kontakt z Ojcem tylko wtedy, gdy potrzebują pieniędzy. A to i tak w konspiracji...

Akcja początkowo przebiega niespiesznie. Pierwsze strony powieści to opis gospody pani Vauquer. Na kolejnych stronach akcja znacznie przyśpiesza, czytelnik poznaje nowe postacie, zaznajamia się  z pobocznymi wątkami (z osobą Vautrina, próbą awansu społecznego Eugeniusza) i poznaje istotę dzieła.

Świat przedstawiony w dziele dostarcza garść informacji na temat życia w dziewiętnastowiecznym Paryżu, ukochanym przez bogaczy i artystów. Lektura powieści przynosi czytelnikowi wiele trafnych spostrzeżeń na ten temat.

Powieść Balzaca trafnie obrazuje istotny problem ówczesnego świata, choć od napisania jej minęło prawie dwadzieścia dekad. Nieodpowiedni stosunek dzieci do rodziców, niekoniecznie tak skrajny jak w dziele, brak szacunku czy brak zainteresowania to kwestie, z którymi spotykamy się na co dzień. Lektura "Ojca Goriota" zachęca do refleksji w tej materii, wzrusza i zaskakuje.

7/10

Komentarze