Przejdź do głównej zawartości

35. Hening Mankell "Nim nadejdzie mróz"

Nim nadejdzie mróz - Henning Mankell"Nim nadejdzie mróz" to moje pierwsze spotkanie z Mankellem. W tej powieści bohater serii Mankella, Kurt Wallander, udaje się na emeryturę, a Jego miejsce zajmuje rezolutna Linda Wallander.

Choć Linda nie objęła jeszcze stanowiska funkcjonariusza, bowiem będzie miało to miejsce dopiero za dwa tygodnie, to ma szansę na wykazanie swoich umiejętności, ponieważ w tajemniczych okolicznościach znika Jej przyjaciółka Anna. O ile samo zaginięcie nie wzbudza sensacji, to niepokojący wydaje się fakt, że przed zniknięciem przyjaciółka twierdziła, że widziała ojca, który zniknął ponad dwie dekady temu. Przyszła funkcjonariuszka rozpoczyna śledztwo na własną rękę, które zdaje się krzyżować ze śledztwem prowadzonym przez Kurta - w lesie zostaje odnalezione ciało starszej badaczki. Czytając pamiętnik Anny, Linda odkrywa, że zamordowaną kobietę i zaginioną przyjaciółkę łączyły jakieś relacje. Wówczas w poszukiwania Anny angażuje się policja. W tym samym czasie w mieście mają miejsca niecodzienne wydarzenia - ktoś podpala zwierzęta. W toku śledztwa pojawiają się nowe okoliczności, które zdają się układać w jedną logiczną całość. Czy za zaginięciem Anny, zabójstwem badaczki i innymi wydarzeniami stoi sekta? Czy uda się odnaleźć przyjaciółkę Lindy? Kto zamordował kobietę znalezioną w lesie? Z tymi pytaniami muszą zmierzyć się Linda i funkcjonariusze. A mają mało czasu, bo liczba ofiar ciągle rośnie...

Powieść Mankella to nie tylko duża dawka emocji, ale także krok w kierunku poznania ludzkiej natury. Bohaterzy "Nim nadejdzie mróz" są ukazani bez zbędnych filtrów i retuszy, kierują się zrozumiałą dla czytelnika logiką, są autentyczni i "ludzcy". Choć teren, po którym porusza się autor nie jest pierwotny, powstało już wiele powieści na ten temat, to dzieło Mankella wyróżnia coś szczególnego. Nie potrafię wskazać konkretnie co to jest, aczkolwiek wydaje mi się, że jest to konstrukcja powieści, która pozwala czytającemu wcielić się w detektywa. Początkowo mamy przedstawione trzy wątki, które nie układają się w spójną całość - sekta, zaginięcie i zabójstwo. Z czasem wszystko zaczyna się łączyć, a Czytelnik zostaje coraz bardziej wciągnięty w świat przedstawiony.

7/10

Komentarze