Przejdź do głównej zawartości

32. James Frey "Milion małych kawałków"


 http://s.lubimyczytac.pl//upload/books/35000/35599/352x500.jpg

"Milion małych kawałków" to powieść autobiograficzna. James Frey serwuje czytelnikowi historię walki z nałogami, z której wychodzi zwycięsko.

Bohater powieści, James, trafia do ośrodka zajmującego się osobami uzależnionymi. To Jego ostatnia szansa na rzucenie nałogów, ponieważ, według lekarzy, kolejne spotkanie z narkotykami grozi śmiercią. Kontakt Jamesa z używkami sięga wczesnego dzieciństwa. Już w wieku dziesięciu lat podkrada ojcu alkohol. Niedługo później zaczyna swoją przygodę z narkotykami, które całkowicie zmieniają Jego życie. Do ośrodka trafia w fatalnym stanie fizycznym - ze złamanym nosem, z wybitymi zębami. Także Jego stan psychiczny nie należy do dobrych, ponieważ James ma myśli samobójcze. Początkowo wszystko wskazuje na to, że na ratunek jest za późno - bohater nie chce współpracować, wdaje się w konflikt z innym klientem ośrodka, który kończy się bójką, nie chce brać udziału w programie dwunastu kroków. Z czasem terapia przynosi rezultaty, a James zaczyna wierzyć w to, że może wyleczyć się z nałogów. W ośrodku poznaje Lily, która także zmaga się z problemem uzależnienia, i w której się zakochuje, poznaje Milesa, Joanne, z którymi się zaprzyjaźnia. Polepszają się także Jego kontakty rodzinne.

"Milion małych kawałków" to poprawnie napisana powieść, która wciąga czytelnika od pierwszej kartki. Główny bohater - James, jest przykładem człowieka słabego, czyli każdego z Nas, człowieka, który musi zmagać się ze swoimi ułomnościami. Ta autobiograficzna powieść pozwala uwierzyć we własne możliwości, napełnia wiarą i nadzieją. Dzieło Freya chwyta za serce swą autentycznością i prostotą.

Jedyną wadą powieści jest brak myślników w dialogach, co początkowo przeszkadza w czytaniu.

7/10

Komentarze