Przejdź do głównej zawartości

15. Małgorzata Kalicińska "Fikołki na trzepaku"

Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko - Małgorzata Kalicińska Brudne od zabawy dzieci wiszące na osiedlowym trzepaku, chłopcy w przyciasnych spodenkach na szelkach, dziewczynki w wyjściowych sukienkach i rozpuszczonych włosach, niedzielne wycieczki nad Wisłę. Brzmi dobrze? Takie i inne opowieści zawarte są w książce Małgorzaty Kalicińskiej "Fikołki na trzepaku".

Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem", prezentuje PRL-owską rzeczywistość okiem niesfornej dziewczynki. Przedstawia wszystkie walory życia codziennego, opisuje rodzinę, przyjaciół, obyczaje, zabawy i podróże. Książka wypełniona jest opisami, raz ciekawymi, raz nużącymi, oddającymi klimat dzieciństwa autorki. Duża liczba wątków sprawia, że czytelnik może odczuć zmęczenie czytając pozycję Kalicińskiej. Wydaje mi się, że autorka nie dokonała selekcji informacji, które zamierzała umieścić, a jedynie pisała, co Jej ślina na język przyniesie. Nic nie mówiące nazwiska, ulice, miejsca (może gdybym wychował się w rejonach opisywanych w książce, albo chociaż w tamtych latach miałbym inne zdanie) sprawiły, że ominąłem wiele kartek.

O ile treść pozostawia wiele do życzenia, o tyle forma, w której została wydana pozycja Kalicińskiej, jest naprawdę godna uwagi: kartki przypominające uczniowskie zeszyty, zdjęcia, grafiki dają wrażenie, że przegląda się stary, rodzinny album.


Komentarze