niedziela, 1 listopada 2015

179. Marek Suchar "Jerozolima. Miasto i ludzie"

Źródło
Są miasta, które za sprawą historii, odbicia w sztuce i literaturze stają się miejscowościami mistycznymi, przenoszącymi w inne – na przykład historyczne – wymiary. Do takich miejsc należy niewątpliwie Jerozolima.

Miasto, o którym traktuje książka Marka Suchara, to miejscowość ważna dla wielu religii i kultur. Miejsce to – naznaczone biblijnymi wydarzeniami, historycznymi uwarunkowaniami oraz religijnymi pobudkami – stanowi dziś namacalny dowód przeszłości (nie tylko dotyczącej wyznań). Nie bez przyczyny jest tak często odwiedzane. Autor – dyplomowany przewodnik po Ziemi Świętej – przedstawia te miejsca Jerozolimy, które są rzadziej zwiedzane, o których podróżujący nierzadko zapominają.

Jerozolima. Miasto i ludzie to pozycja merytorycznie obszerna. Traktuje w sposób szeroki o tym, co składa się na to wyjątkowe miejsce, przedstawiając nie tylko walory historyczno–kulturowe, ale również rozmaite społeczności. Gdyż to właśnie one – co można wyczytać z treści książki – stanowią istotę tego miasta, integralny element, nie tylko współgrający z budynkami i tradycją, ale definiujący i tworzący istotę, a być może narzucający formę. Marek Suchar przytacza wiele rozmów, które nakreślają zarys szerszych grup społecznych zamieszkujących Jerozolimę, ukazując jej bogactwo kulturowe i społeczne. Te rozmowy – którym zazwyczaj towarzyszą opisy zwyczajów, zachowań i tradycji rozmówców – są bogate w informacje i spostrzeżenia, dotyczące między innymi religii, wartości, obserwacji oraz codziennego życia. Bo Jerozolima – jak każde miasto, zarówno często odwiedzanie, jak i nie – stanowi nie tylko miejsce pielgrzymek i wycieczek, ale również obszar, na którym mieszkają, pracują i funkcjonują ludzie. Autor ukazując ich codzienny, zwyczajny rytm życia, przywołuje pełny, rzeczywisty obraz biblijnej miejscowości, wyzbyty z patosu, sakralnego i mistycznego postrzegania. 

Jerozolima to miasto osobliwe pod wieloma względami. Zachwyca przede wszystkim wielokulturowością, łącząc pokolenia, społeczności, wyznania oraz nowoczesność z tradycją. Marek Suchar przedstawia w pełnej krasie ten wielobarwny patchwork, którego najwymowniejszym odzwierciedleniem jest podział Starego Miasta – obszar, na którym znajduje się Bazylika Grobu oraz święte budowle muzułmańskie – na cztery główne dzielnice: muzułmańską, żydowską, ormiańską i chrześcijańską, a także m.in. na rosyjską, niemiecką, amerykańską, bucharską, polską i marokańską. Wszystkie te dzielnice – na co dzień współtworzące jedną miejscowość – mówią wiele o historii tego obszaru, a spacerując po nich – zarówno po obszarach częściej odwiedzanych przez turystów, jak i zapomnianych – można doszukać się nie tylko informacji dotyczących przeszłości Jerozolimy, ale również poszczególnych narodowości.

Marek Suchar w niniejszej książce stroni jednak od miejsc popularnych, będących stałym elementem wycieczek i pielgrzymek, zabierając czytelnika w te rejony i obszary, które nie stanowią o popularności miasta z kilku względów: są zapomniane, zniszczone, trudne do zlokalizowania albo pomijane przez przewodników. Są to jednak miejsca, które zobaczyć warto, o których przy zwiedzaniu powinniśmy pamiętać. Autor opisuje na przykład Machane Yehuda, lokalne targowisko, na którym – oczywiście oprócz zakupów – można podejrzeć rzeczywiste tempo życia ludzi mieszkających w Jerozolimie, nawiązać osobliwe znajomości oraz zobaczyć takie oblicze miasta, jakie – według samych mieszkańców – odzwierciedla i symbolizuje ich wyjątkową tożsamość. Przedstawione zostają również takie miejsca jak Polski Cmentarz, Ulica Proroków oraz wymagający względem klienta Hotel Hashimi, w którym między innymi nie można spożywać alkoholu, a także współdzielić pokoju z osobą, z którą nie jest się w związku małżeńskim.

Recenzowana książka to pozycja, która pozwala poznać Jerozolimę żywą, tętniącą życiem i wielokulturowością, przede wszystkim za sprawą intrygujących rozmów i ciekawych spostrzeżeń, charakteryzujących się dociekliwością oraz przenikliwością. To książka ukazująca relację między miastem a mieszkańcami, tworzącą integralność. To pozycja ciekawa, zaspokajająca nie tylko ciekawość i fascynację tym osobliwym miejscem, ale również niosąca wymierną wiedzę. Marek Suchar roztacza obrazy frapujące i  porywające, odmalowując nie tylko przestrzeń najbardziej oczywistą – społeczność, odwiedzane miejsca i historię – ale również klimat i osobliwość omawianego miejsca. Jerozolima. Miasto i ludzie to książka warta uwagi. Prezentuje bowiem to oblicze biblijnego miasta, które podczas zwiedzania może umknąć, a którego istnienie jest niezwykle ciekawe i warte poznania.


5/6

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

5 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę Jerozolimę, nie tylko na kartkach książki. Jak zwykle znakomita recencja, tak trzymać Panie Kamilu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tego typu książki, o Jerozolimie chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że cała tematyka książki średnio mnie interesuje, więc raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdaje się, że o Jerozolimie można by mówić i mówić, więc ksiązka na pewno jest ciekawa :)

  P.S. Organizuję u siebie wymiankę świąteczną z akcentem książkowym. Będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do zabawy. W tamtym roku było super! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na to, że książka jest dość nietypowa. Trzeba będzie ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń