Przejdź do głównej zawartości

140. Mateusz Grzesiak "Success and Change"

Rozwój osobisty. Dla wielu, w tym dla mnie, rzecz priorytetowa. Wartość nie do przecenienia. Jeden z najistotniejszych aspektów życia, pozwalający nie tylko zrozumieć świat, ale wynieść z niego jak najwięcej. By dowiedzieć się, jak czerpać z życia najobficiej, wykorzystując wszystkie dostępne możliwości, lubię sięgnąć po porady tych, którzy potrafią nie tylko wskazać odpowiednią drogę, ale również zmotywować. Niewątpliwie do takich osób należy Mateusz Grzesiak, radzący z książki "Success and Change".

Mateusz Grzesiak - międzynarodowy nauczyciel i trener, psycholog, autor książek o rozwoju osobistym, emocjonalnym i duchowym.

Spełnienie. Marzą o nim wszyscy:  zarówno młodzi, jak i ludzie z bagażem doświadczenia. Pragną go studiujący, pracujący, mężczyźni i kobiety. Osiągnięcie poczucia satysfakcji z własnego życia jest w zasięgu ręki każdego z Nas. Jednak nielicznym się to udaje. Niektórzy gubią własną drogę, inni się poddają, a niektórym brakuje odwagi, by chwycić za stery własnego życia. By to wszystko osiągnąć, według Mateusza Grzesiaka, należy nauczyć się zarządzać jednym kluczowym czynnikiem, pozwalającym w pełni wykorzystać osobisty potencjał, zwiększyć własną efektywność i podnieść jakoś swojego życia. Tym czynnikiem jest oczywiście umysł.

Nie ukrywam, że nie przepadam za poradnikami. Podchodzę do nich z przymrużeniem oka, mając na uwadze świadomość, że niekiedy są nieudolnie napisane i nie są w stanie wnieść żadnej wartości w życie odbiorcy (niestety z takimi poradnikami często się spotykałem), a czas poświęcony na ich lekturę okaże się czasem straconym. Jednak, w przypadku "Success and Change" było inaczej, bowiem dobra sława oraz popularność autora (ponad sto tysięcy fanów na Facebooku!) sprawiła, że uwierzyłem w potencjalną siłę Jego najnowszej książki. I nie myliłem się.

Pozycja została podzielona na sześć rozdziałów: "Success and Change", "Ego Management System", "Time Management", "Inteligencja emocjonalna", "Modelowanie" oraz "Epilog - przyszłość". Każdy z nich dzieli się na mniejsze części i traktuje kolejno o: ogólnych uwarunkowaniach człowieka i psychologii sukcesu, komponowaniu osobowości (na męża, ojca, przedsiębiorce, nauczyciela, przyjaciela, obserwatora),  realizowaniu własnych założeń (o celach, matrycy stwarzania siebie oraz stanach flow), istocie inteligencji emocjonalnej oraz procesie modelowania. Oprócz wymienionych wyżej zagadnień, autor oddaje w ręce czytelnika ćwiczenia oraz swoisty dekalog, będący zbiorem pięćdziesięciu pozytywnych nawyków.

"Success and Change", według opisu na okładce, jest prywatnym treningiem umysłu, pozwalającym na swobodną realizację planów i układania życia na własnych warunkach. Zgadzam się z tym. Co więcej, wysnułbym informacje o wiele prędzej idącą, traktującą o tym, że recenzowana pozycja to prosta, aczkolwiek wymowna, podróż w głąb siebie. Wraz z autorem, między innymi za sprawą licznych istotnych pytań retorycznych, dotyczących istoty życia, czytelnik jest zmuszony do konfrontacji własnych celi, osiągnięć, dawnych marzeń z tym, co przyniosło życie, gdzie i dlaczego się w tej chwili znajduje i dlaczego nie udało mu się osiągnąć tego, co zakładał. Niekiedy odpowiedzi na te pytania mogą przynieść nieprzyjemne myśli, jednak uzmysłowienie sobie tych prawd to jedyna droga do wymodelowania nowej osobowości, będącej spełnieniem oczekiwań względem siebie, jak i życia. W prostych, zrozumiałych słowach, na przykładzie licznych odwołań do życia codziennego, autor uzmysławia podstawowe, choć niekiedy zapomniane i oddalone na dalszy plan, wartości, takie jak samorozwój, potrzeba życia własnym życiem, samorealizacji.

"Success and Change" jest idealną pozycją dla wszystkich tych, którzy zagubili się we własnym życiu, szukają indywidualnej drogi do spełnienia marzeń oraz poznania samego siebie. Polecam. Warto przeczytać.

5/6 

Za książkę serdecznie dziękuje portalowi Sztukater.

Komentarze

  1. Bardzo chciałabym przeczytać. Mateusza Grzesiaka czasem oglądam na YT i tez interesuję się rozwojem osobistym. Lektura idealna dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc nie słyszałam wcześniej o tym człowieku. Do poradników mam podobne podejście do Twojego, ale lubię czasami sięgnąć po jakiś, jeśli tematyka mnie zainteresuje. "Success and Change" zapowiada się całkiem fajnie, więc nie pogardziłabym lekturą :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chętnie poznam, chyba to cos dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz