Przejdź do głównej zawartości

44. Patrick Suskind "Pachnidło"

Pachnidło. Historia pewnego mordercy - Patrick Süskind"Pachnidło" to powieść, którą zamierzałem przeczytać od dłuższego czasu. Zewsząd docierała do mnie renoma tej książki. Gdy w końcu sięgnąłem po nią, byłem przekonany, że mnie nie zainteresuje - perfumy, moda, eliksiry... ostatecznie utwierdziłem się w przekonaniu - nie sądź książki po okładce.

Lektura "Pachnidła" zabiera Czytelnika w podróż po XVIII-wiecznej Francji. Odwiedzamy światowe centrum mody - Paryż oraz inne, mniej znane, mniejsze, miejscowości, w których główny bohater, Jan Baptysta Grenouille, próbuje stworzyć najdoskonalszy zapach świata. Ów woń nosi w sobie od dawna, w każdej chwili potrafi ją przywołać, natomiast teraz próbuje ją urzeczywistnić. Pomóc mu może z pewnością doskonały węch, którym jest obdarzony oraz zdolność tworzenia niepowtarzalnych perfum. Swój potencjał rozwijał między innymi w Paryżu, gdzie pracował u cenionego perfumiarza- Giuseppe Baldini. Aby stworzyć wymarzoną woń udaje się w podróż na południe kraju, do miasta Grasse. Podczas wędrówki kontrolę nad Jego planami przejmuje niechęć do ludzi, co owocuje siedmioletnim odizolowaniem się od świata. Po tym okresie postanawia spełnić swoje ambicje tworząc zapach idealny - zapach ludzkiego ciała. Aby urzeczywistnić te plany dokonuje szeregu morderstw, których ofiarami są młode kobiety. Dwuletni pobyt w Grasse przynosi osiągnięcie wyznaczonego celu - stworzenie wonności nad wonnościami.

Choć "Pachnidło" to powieść, która naszpikowana jest morderstwami, to nie one skupiają uwagę czytelnika. Lektura książki przynosi refleksje na temat ludzkiej natury: nad ambicją, nad przybieraniem masek, nad potrzebą przypodobania się innym; bohaterowie powieści są postaciami bardzo realistycznymi, ich postępowanie jest zrozumiałe. Mamy do czynienia z wypalonym zawodowo perfumiarzem, którzy koniecznie potrzebuje powrotu na piedestał - przez to przywłaszcza sobie pracę innych, spotykamy młodego mężczyznę, który w drodze do spełnienia swoich ambicji nie zawaha się popełnić morderstwa. Akcja powieści toczy się nieśpiesznie, co w tym przypadku jest dużym plusem, gdyż Czytelnik w spokoju może przyjrzeć się postaciom i wyciągnąć wnioski z ich poczynań. "Pachnidło" to powieść, którą czyta się jednym tchem, od której trudno się oderwać. Świat stworzony przez autora jest światem interesującym, trafnie odzwierciedlającym ziemską rzeczywistość, a historia przedstawiona zapada w pamięć.

8/10

Komentarze

  1. Mam tę książkę od dawna, teraz po odwiedzinach u ciebie wpisuje ją na listę priorytetową. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie czytam tę książkę. Autor ma bardzo specyficzny sposób pisania, ale podoba mi się :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz