Przejdź do głównej zawartości

42. Camilla Läckberg "Kamieniarz"


Kamieniarz - Camilla Läckberg
Trzecia powieść kryminalnego cyklu Camilli Läckberg, którego akcja rozgrywa się w Fjällbace jest moim pierwszym spotkaniem z tą autorką. Po lekturze "Kamieniarza" jestem pewny, że w najbliższym czasie rozejrzę się za pozostałymi pozycjami tej pisarki.

Rybak Frans Bengtsson odnajduje martwą dziewczynkę w siatce na homary. Początkowo wszystko wskazuje na przypadkowe utonięcie, jednak sekcja zwłok wykazuje, iż doszło do utopienia w słodkiej wodzie, a na szyi dziewczynki odnalezione zostają liczne siniaki. Ponadto w organizmie dziecka odnaleziony zostaje popiół oraz śladowe ilości mydła. Babcia dziewczynki, Lilian, szybko wskazuje podejrzanych - bogatego sąsiada, Kaja Wiberga, z którym od lat pozostaje w niezgodzie, a w ostatnim czasie awanturuje się z Nim w sądzie, oraz Jego syna, którego z powodu choroby uważa za niebezpiecznego. Podejrzanym staje się także Niclas, ojciec poszkodowanej, nie posiadający alibi na czas tragicznych wydarzeń. W toku śledztwa zostają ujawnione szokujące fakty - Kaj Wiberg zajmuje się dziecięcą pornografią. Wszystko wskazuje na to, że policja odnalazła winowajcę. A jednak... mordercom okazuje się osoba, której nikt się nie spodziewa.

Powieść przebiega dwutorowo, gdyż oprócz głównej akcji, dotyczącej morderstwa siedmioletniej dziewczynki, spotykamy się z historią rozpuszczonej córki bogatego biznesmena, która w sposób karygodny obchodzi się z ludźmi, wliczając w to ojca, męża i dzieci. Jej postępowanie ma duży wpływ na wydarzenia w Fjällbace, choć miały miejsce wiele lat temu...

"Kamieniarz" to wciągający kryminał, który oprócz dużej dawki emocji i napięcia, serwuje czytelnikom powody do rozmyślań nad ludzką naturą. Lektura powieści zmusza do refleksji nad znaczeniem wychowania. Dobrze poprowadzona fabuła, odpowiednie tempo rozwoju akcji, intrygujące poboczne wątki, szczegółowo przedstawiona natura bohaterów, zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że czytelnik zostaje "zassany" w świat przedstawiony.

8/10

Komentarze

  1. Mam w planach całą serię, ale ciągle brakuje czasu, albo wyrastają jakieś inne powieści ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja przeczytałam wszystkie 8 tomów :) zżyłam się z bohaterami Fjallbacki :) najlepsza wg mnie część 5 Niemiecki Bękart :) polecam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz