Przejdź do głównej zawartości

41. Jenny Downhman "Zanim umrę"

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/53000/53295/352x500.jpg
Są tematy, które staramy się omijać. Tematy, które wywołują w Nas niepokój. Tematy tabu. Jednym z nich jest śmierć. "Zanim umrę" to powieść, która umożliwia Nam choć trochę oswoić się z tą integralną częścią naszego żywota.

Tessa to młoda dziewczyna. Przeciętna nastolatka. Dziewczyna z wielkimi marzeniami. Marzy o miłości, podróżach, przyjaźniach, towarzyskim życiu. Niestety - musi się spieszyć, by spełnić wszystkie swoje marzenia, ponieważ zmaga się z chorobą, która stopniowo ją zabija. Aby zrealizować wszystkie wyznaczone cele, Tessa tworzy listę, w której umieszcza najważniejsze plany. Znajduje się na niej podróż, złamanie prawa, miłość... w spełnieniu tych marzeń pomagają Jej rodzice oraz przyjaciółka, Zoey.

Pozornie może się wydawać, że "Zanim umrę" to bezwartościowa powieść dla nastolatek. A jednak - książka porusza kwestię, którą staramy się na co dzień od siebie odsunąć. Schować w najdalej odsunięty, ciemny kąt. Upchnąć w niepamięć. Pozwala nam spojrzeć na nią od innej strony - nie przez łzy, nie przez rozpacz. Umożliwia nam dostrzeżenie śmierci jako motywacji. Póki mamy czas, póki serce bije należy walczyć, spełniać marzenia, nie poddawać się. Wiem, że wydaje się to oczywiste, ale często o tym zapominamy. I właśnie umierająca Tessa nam o tym przypomina. Przypomina o tym, że nie jesteśmy wieczni, że należy walczyć póki czas.


6/10

Komentarze