Przejdź do głównej zawartości

40. Jean-Claude Izzo "Szurmo"

http://s.lubimyczytac.pl//upload/books/110000/110241/352x500.jpgNiewątpliwie istotnym czynnikiem zachęcającym czytelnika do sięgnięcie po daną książkę jest miejsce, w którym rozgrywa się akcja. Często zaczytujemy się pozycjami, które przenoszą nas w miejsca, którymi się interesujemy, które nas ciekawią... W powieści "Szurmo" Jean-Claude'a Izzo tłem wydarzeń jest Marsylia. Miasto, w którym rozgrywa się akcja trylogii wyżej wymienionego autora, zwanej "trylogią marsylską".

Głównym bohaterem powieści "Szurmo" jest były marsylski policjant, Fabio Montale. Za prośbą dawno nie widzianej kuzynki wszczyna prywatne śledztwo, którego celem jest odnalezienie zaginionego syna kobiety. Chłopak uciekł, by w konspiracji spotkać się z ukochaną pochodzącą z arabskiej rodziny. Poszukiwania wydają się nie mieć sensu, gdyż expolicjant nie może natrafić na żadne ślady, które doprowadziłyby go do odnalezienia syna kuzynki. W trakcie śledztwa Fabio jest świadkiem makabrycznego wydarzenia - zabójstwa swojego przyjaciela, zajmującego się opieką nad zdemoralizowaną młodzieżą, Serge'a.  Dalsze poszukiwania obnażają relacje bohaterów z handlarzami narkotyków i mafią, z którą Montale będzie musiał się zmierzyć, by ocalić życie swoje  i najbliższych.

Jean-Claude Izzo w intrygujący sposób przedstawia Marsylie. Opisuje ją od dwóch stron: od tej jasnej, klarownej, z którą możemy się spotkać w broszurach reklamowych, zachwyca się jej pięknem, jej tajemniczością oraz od strony ciemnej, za którą odpowiedzialni są dilerzy i mafia. Na kartkach powieści dużo miejsca Izzo poświęcił także muzyce. Podczas lektury często przemazują się tytuły piosenek, albumów, nazwy zespołów, najczęściej jazzowych.

"Szurmo" to interesująca powieść o skomplikowanej budowie. Liczne intrygi, poboczne wątki, które stanowią integralną część powieści, duża liczba bohaterów, niespodziewane zwroty akcji wymagają uważnej lektury. Autor pozwala czytelnikowi na głębsze wniknięcie w świadomość głównego bohatera - poznajemy Jego upodobania kulinarne, muzyczne, Jego historie, relacje z ludźmi, opinie na poszczególne tematy. Dużym minusem dzieła są często nużące opisy, początkowo wolno rozwijająca się akcja oraz schematyczność utworu. Brak w powieści zapierających dech w piersiach opisów, które ożywiłyby lekturę książki.

4/10

Komentarze