Przejdź do głównej zawartości

39. Mineko Iwasaki "Gejsza z Gion"

http://s.lubimyczytac.pl//upload/books/176000/176710/138723-352x500.jpgJaponia jest niewątpliwie jednym z tych krajów, które owiane są tajemniczością. Jest  jednym z tych krajów, które wydają się stanowić oddzielny świat: obca tradycja, obce zwyczaje, inne kanony piękna. Sięgając po "Gejsze z Gion" chciałem choć trochę zasmakować tego, co dla mnie wciąż nieznane - Japonii.

Jednym z symboli Kraju Kwitnącej Wiśni są niewątpliwe gejsze. Podziwiane nie tylko przez Japończyków - także przez turystów, stanowią nie lada atrakcję dla ludzi zachodu. "Gejsza z Gion"  została napisana przez jedną z największych gejsz - Mineko Iwasaki.

Mineko Iwasaki urodziła się w 1949 roku jako Masako Tanaka. W wieku pięciu lat rozpoczęła naukę w domu gejsz Mineko. Madame Oima, którą Masaka nazywała ciocią Oima, właścicielka domu gejsz Mineko, upatrzyła w pięcioletniej dziewczynce swoją następczynie. W ten sposób, w wieku dziesięciu lat, została oficjalnie adoptowana przez Madame Oima, by stać się spadkobierczynią rodu i tradycji Iwasaki. W drodze do tytułu "gejszy" Mineko musiała nauczyć się tradycyjnych tańców, uczyła się ich u Wielkiem Mistrzyni - Imeoto, zwyczajów, języka i muzyki. W krótkim czasie zdobyła pozycję największej gwiazdy tej profesji, co przysporzyło Jej wiele problemów, wynikających z zawiści rówieśniczek, występowała między innymi przed brytyjską królową, . Popularność przełożyła się także na życie prywatne - permanentnie zapracowana Mineko miała coraz mniej czasu. W wieku 29 lat,  u szczytu sławy, wycofała się z zawodu zamykając szkołę gejsz i zakładając rodzinę. Co było powodem tej decyzji? Tego dowiadujemy się z lektury "Gejszy z Gion".

Sięgając po autobiografię Mineko Iwasaki miałem ukryte pragnienie przyswojenia choć cząstki japońskiej kultury. W pewnym sensie udało mi się to - zapoznałem się z wieloma informacjami na temat tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni, aczkolwiek cały czas czuję niedosyt. Uważam, że autorka powinna wzbogacić książkę o głębsze opisy zwyczajów i kultury Japończyków, co uczyniłoby tę powieść ciekawszą.

7/10

Komentarze