Przejdź do głównej zawartości

24. Terry Pratchett "Spryciarz z Londynu"

 Spryciarz z Londynu - Terry Pratchett


Po obejrzeniu dobrego filmu, po przeczytaniu interesującej książki, po przesłuchaniu ulubionej płyty czujemy swego rodzaju zaspokojenie, które wyzwala w nas radość i uśmiech. Po lekturze "Spryciarza z Londynu" odczuwam tego typu uczucie. Magiczne uczucie.

Sięgając po "Spryciarza z Londynu", tak naprawdę, sięgałem po nieznane. Terry Pratchett był mi obcym autorem, a sam tytuł nic mi nie mówił. Po przeczytaniu książki o rezolutnym londyńczyku wiem, że muszę zapoznać się z innymi dziełami tego autora, gdyż Jego proza w pełni odpowiada moim oczekiwaniom.

Dodger, a dokładnie Pip Stick, to młody mężczyzna, który zajmuje się zbieractwem. Kanały, które przebywa w poszukiwaniu monet i biżuterii, to cały Jego świat. Choć ma problemy z czytaniem i nie potrafi pisać, radzi sobie świetnie. Brak wiedzy nadrabia rozsądkiem i sprytem. Pewnej burzowej nocy ratuje z rąk oprawców kobietę. Od tej pory z "gościa z kanałów" zmienia się w osobę, o której wszyscy mówią i którą wszyscy podziwiają. Bohater nawiązuje znajomość z bogatymi i szanowanymi jednostkami - dziennikarzami, politykami, z którymi łączy go wspólny cel: pomóc nieznanej dziewczynie. Z czasem okazuje się, że pobita kobieta jest poszukiwana przez swojego, jakże wpływowego, męża, który nie cofnie się przed niczym, by ją, a dokładnie Jej sygnet, odzyskać. Wynajmuje On największych łotrów XIX.wiecznej Anglii, z którymi czoło musi zmierzyć Dodger.

"Spryciarz z Londynu" to lekko napisana powieść, która pochłonie czytelnika od pierwszych stron. Rezolutny bohater, Dodger, zabierze Go w podróż po wiktoriańskiej Anglii, przedstawi wielu postaciom historycznym, takim jak Dickens, Robert Peel czy Benjamin Disraeli, oprowadzi po londyńskiej kanalizacji, rozbawi, zafunduję solidną porcję rozrywki na wysokim poziomie, zaintryguje i zaskoczy.

Jedyną wadą powieści są jednozdaniowe opisy rozdziałów, które przedstawiają pokrótce co wydarzy się w danym rozdziale. Opisy te naświetlają czytelnikowi rozwój wydarzeń, co pozbawia finalnie zaskoczenia.

Powieść "Spryciarz z Londynu" to obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli wiktoriańskich klimatów oraz dla czytelników łaknących dobrej rozrywki. Książka bawi, wciąga, zaskakuje...

9/10

Komentarze

  1. Oj, dobrze, że Terry przepoczwarzył się z autora nieznanego w autora poznanego. Polecam pozostałe książki, których akcja rozgrywa się w Świecie Dysku (jest ich naprawdę multum, a ciężko trafić na wyraźnie słabą).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz