Przejdź do głównej zawartości

23. Eric-Emmanuel Schmitt "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu"

 http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/27000/27830/352x500.jpg

Schmitt to autor, którego darzę ogromną sympatią. Sięgając po Jego dzieła doskonale wiem, czego się spodziewać. Książki Erica-Emmanuela Schmitta to krótkie powieści, pisane bardzo oszczędnym językiem, zawierające lakoniczne opisy, które zawierają, zazwyczaj, motywujące przesłanie.

Bohaterami powieści są jedenastoletni Mojżesz oraz o wiele starszy pan Ibrahim, który jest właścicielem sklepu, z którego Mojżesz podkrada konserwy. Arab, bo tak wołano na pana Ibrahima, nie ma pretensji do chłopca o kradzieże, a wręcz przeciwnie - zaprzyjaźnia się z Nim. Starszy przyjaciel przekazuje chłopcu całą wiedzę jaką posiada, która pozwala Jemu uwierzyć, że On sam jest kowalem własnego losu. Wieczorne rozmowy, spacery po plaży, wspólne wycieczki kształtują młodego człowieka. Dzięki Nim Mojżesz staje się szczęśliwym człowiekiem.

Choć forma powieści jest bardzo błaha - straszy Pan przekazuje młodszemu całą swoją wiedzę, dzięki której młodszy staje się szczęśliwy, to nie można powiedzieć,  że książka jest słaba. Cała Jej moc, cała Jej magia tkwi w tekście, który pozwala, a wręcz nakazuje, spojrzeć na pewne kwestie naszego życia z innej perspektywy.

Czarująca, mądra, ucząca, prosta książka, która zmusza do refleksji i pozwala uwierzyć we własne możliwości.

6/10

Komentarze