Przejdź do głównej zawartości

17. Maria Nurowska "Niemiecki taniec" http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/39000/39426/352x500.jpg

Mogłoby się wydawać, że starość to czas, kiedy całe życie jest uporządkowane, że cała przeszłość jest wyjaśniona, że wszystkie poprzednie rozdziały zostały całkowicie napisane. Nic bardziej mylnego… Bohaterka powieści Marii Nurowskiej, mieszkanka spokojnego domu starości,  Eliza von Saarow przez list, który dostała od mieszkającej w Afryce szwagierki, musi zmierzyć się z trudną przeszłością. 

Marianna von Saarow, umierająca misjonarka,  zaprasza do siebie Elize von Saarow, szwagierkę, z którą nie kontaktowała się przez ponad pięćdziesiąt lat, aby wyjaśnić łączący je rodzinny dramat. Mimo pragnienia poznania prawdy Eliza nie może udać się osobiście do Afryki, z powodu wieku i stanu zrowia, postanawia więc wysłać Vaclawa, który za zadanie ma przeprowadzić rozmowę z umierającą szwagierką. Młody wysłannik szybko odnajduje się na obcej ziemi. Zakochany w czarnoskórej nieznajomej poznaje historię, która rozegrała się w czasie przesiedlania Niemców z Polski.  

„Niemiecki taniec” to wartko napisana powieść, której głównym atutem jest dynamiczna akcja. Ciekawa fabuła, niebanalny pomysł, interesująco napisane losy bohaterów, wątki historyczne i intrygujące miejsca akcji to powieść Nurowskiej, którą serdecznie polecam.

Komentarze

  1. Piękna i wzruszająca opowieść o ludzkich losach...a miejsce znam tuż obok mnie...Krokowa?:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz