Przejdź do głównej zawartości

16. Julie Parsons "Piętno grzechu"
Piętno grzechu - Julie Parsons

 Każdy rodzic pragnie jak najlepiej dla dziecka. Stara się zapewnić mu bezpieczeństwo. Główny bohater powieści „Piętno grzechu”, rodzic dziewięcioletniego Nicka, musi się odnaleźć w sytuacji, której obawia się każdy rodzic, zaginięcia pociechy. Bohater  musi zmierzyć się z przeszłością, konsekwencją swoich czynów i lękami.

Powieść Julie Parsons przedstawia historię, na pozór normalnej, rodziny, która w wyniku niejasnych okolicznościach traci jednego członka – dziewięcioletniego Owena. Odpowiedzialność za zaginięcie chłopca,  zrzuca na siebie ojciec , Nick, który tego dnia, wbrew obietnicy złożonej wcześniej, niespodziewanie powierza opiekę nad synem opiekunce Marianne O’Neil. Główny bohater emigruje, zostawiając rodzinę i znajomych, w tym załamaną po stracie syna żonę. Po dziesięciu latach postanawia powrócić do Dublina, by zmierzyć się z przeszłością. Dochodzenie, umorzone z powodu małej liczby dowodów, zostaje wznowione i przedstawia Nicka jako głównego oskarżonego. Bohater na własną rękę wszczyna śledztwo, które doprowadza do poznania wstrząsającej i zaskakującej prawdy.

„Piętno grzechu” to intrygująca powieść, której główną zaletą jest wiarygodne przedstawienie psychologicznych motywów bohaterów oraz wciągająca fabuła. Obszerny opis głównego bohatera pozwala na zrozumienie Jego postępowania. Powieść Parsons podzieliłbym na dwie części:
1)      (mniej więcej do setnej strony) – mało wciągająca, momentami nużąca, jednowątkowa;
2)      (mniej więcej powyżej setnej strony) – intrygująca, zaskakująca, ciekawa, wielowątkowa, dynamiczna.
Szybko rozwijająca się fabuła sprawia, że nie sposób oderwać się od książki.

Komentarze

Prześlij komentarz