Przejdź do głównej zawartości

14. Greg Iles "W martwym śnie" W martwym śnie - Greg Iles

Jordan Glass, główna bohaterka i narratorka thrillera „W martwym śnie”, jest czterdziestoletnią fotografką, która za swoją pracę została dwukrotnie uhonorowana nagrodą Pulitzera. Czynniki środowiska, w którym pracuje, wpływają negatywnie na Jej stan zdrowia, doprowadzając ją do nerwicy pourazowej. Jordan, wbrew zaleceniom lekarzy, nie przestaje pracować i udaje się do Hongkongu w celu sfotografowania zjawisk atmosferycznych. Właśnie tam, w miejscowym muzeum, wzbudza zainteresowanie zebranych. Na jednym z obrazów z cyklu „Nagie kobiety w spoczynku” odnajduje swoje odbicie. Obraz przedstawia Jane, siostrę bliźniaczkę głównej bohaterki, która zaginęła trzynaście miesięcy temu. Czy Jordan uda się odnaleźć zaginioną siostrę? 

Wiele poszlak analizowali funkcjonariusze FBI, zanim sprawa dobiegła końca.  Seryjny morderca? Gwałciciel? Artysta? Bogaty mecenas sztuki? Kto stoi za porwaniem Jane i innych kobiet, z którymi związało się poszukiwanie? Jakimi kryteriami kierował się porywacz? Kto namalował obrazy? Czy kobiety z obrazów są martwe? 

„W martwym śnie” zawiera cechy dobrego kryminału, romansu oraz powieści psychologicznej. Połączenie  skomplikowanej psychiki porywacza,  wynikającej z trudnego dzieciństwa, z wątkami romansu, walki o przetrwanie, gwałtów, sztuki i zabójstw tworzy dynamiczną, pełną intryg powieść, przy której nietrudno o dreszcze. Wartka fabuła, niebanalny koncept, ciekawe opisy sprawiają, że czytelnik staje się bacznym obserwatorem dochodzenia. 

Powieść trafnie obrazuje w jakim stopniu dzieciństwo wpływa na naszą postawę. Jak postępowanie rodziców, otoczenia odbija się na przyszłej postawie dziecka. 

Kamil

Komentarze