Przejdź do głównej zawartości

13. Stephen Chbosky 'Charlie"

Charlie - Stephen Chbosky Czy stereotypem jest myśl, według której osoba młoda, załóżmy licealista, ma fiu-bździu w głowie? Czy pierwszoklasista liceum może cechować się dużą mądrością życiową, wrażliwością i dojrzałością?  Odpowiedzią na te pytania z całą pewnością mogą być listy  Charliego, bohatera powieści Stephena Chbosky "Charlie".

 Na przeczytanie tej książki miałem ochotę od roku. W "Victorze" przeczytałem wywiad z Mackiem Musiałem, ambasadorem "Charlie" w Polsce, w którym aktor rekomendował powieść, przedstawiając głównego bohaterka jako wrażliwego, mądrego młodzieńcza, zapoznającego się ze światem dorosłych. 

Powieść pisania jest w formie listów do anonimowego przyjaciela, który umie słuchać. W listach główny bohater opisuje swoje myśli, szkołę, przyjaciół, używki, proces poznawania samego siebie, miłość, rodzinę, marzenia i wspomnienia. 

Chłopiec, uczeń pierwszej liceum, jest wrażliwy i bardzo samotny. Po samobójstwie przyjaciela, Michaela, i śmierci cioci Helen, nie ma nikogo, komu mógłby się wypłakać. W szkole jest niezauważalny, z rodziną nie czuje więzi, nie ma przyjaciół. Podczas meczu zapoznaje się z Patrickiem i Jego siostrą Sam, z którymi się zaprzyjaźnia. Rodzeństwo wprowadza głównego bohatera w świat narkotyków, papierosów, ale również uczy akceptacji i uświadamia go w kwestii miłości, ponieważ Charlie zakochuje się w Sam. 

 Piękno powieści tkwi w prostocie, ponieważ pisana jest prostym językiem z wyraźnym przekazem, a opowiada o perypetiach pozornie zwykłego nastolatka, o Jego relacje ze światem, poglądach oraz marzeniach.  Główny bohater swobodnie opowiada o swoich problemach, z którymi borykają się osoby w moim wieku [nastolatkowie], dzięki czemu łatwo nawiązać z nim więź. "Charlie" nie jest niczym odkrywczym, nie wyróżnia się formą, ani zaskakującą treścią, ale zachwyca prostą oraz prawdą, którą w sobie zawiera.

Cytaty:

„Nie możesz zawsze uważać cudzego życia za ważniejsze od swojego i sądzić, że na tym polega miłość. Nie możesz tego robić. Musisz działać”

„I przysięgam, w tamtej chwili byliśmy nieskończonością”

„Przyjmujemy miłość, jeżeli sądzimy, że na nią zasługujemy”


Komentarze

 1. Już po okładce stwierdzam że to jest dla mnie do przeczytania ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj :) Zapraszam do przeczytania mojej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2013/05/charlie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. W 100% zgadzam się z recenzją :D "Charlie" to niesamowita książka :D
  Poza tym bardzo fajny blog i rzeczowa recenzja :D

  Zapraszam też do mnie, gdzie można między innymi przeczytać recenzję tej właśnie książki: http://books-are-future.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz