Przejdź do głównej zawartości

3. Michelle Zink "Proroctwo sióstr"


Recenzja umieszczona jest także na portalu lubimyczytac.pl i stronie szkoły.


„Proroctwo Sióstr”, pierwsza część trylogii amerykańskiej pisarki Michelle Zink, przedstawia historię sióstr ukołysanych w jednym oceanie , które po śmierci rodziców stają się dla siebie śmiertelnymi wrogami.

Może się wydawać, że motyw walki dobra ze złem jest wyświechtany, że w tej kwestii nie da się już nic nowego powiedzieć, ale autorka, która fascynuje się mitycznymi opowieściami i legendami, udowadnia, że kropka nad „i” nie została jeszcze postawiona. Wartka fabuła, interesująca narracja, niebanalne opisy , sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem.

Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku w wiktoriańskiej Ameryce. Lia, po śmierci Ojca, odkrywa na nadgarstku tajemnicze znamię. Z biegiem czasu odnajduje tekst proroctwa, które ujawnia Jej przeznaczenie. Jej, i Alice.  Dwóch sióstr stojących po dwóch stronach barykady.  Ich zadaniem jest odnalezienie kluczy, którymi, zgodnie z proroctwem, muszą zamknąć bramę, aby uniemożliwić Duszą dostanie się do świata żywych.

Atutem wizualnym książki jest enigmatyczna okładka oraz zdobienia stron, które wprowadzają w gotycki klimat.   Fabuła, która permanentnie utrzymuje czytelnika w niepewności, sprawia, że trudno oderwać się od powieści. Na uwagę zasługuje także narracja pierwszoosobowa, która czyni powieść pamiętnikiem głównej bohaterki, która nie oszczędza czytelnikom rozbudowanych opisów przyrody i bohaterów, co jest kolejnym dużym plusem powieści.

K.

Komentarze